6 powodów, dla których nadal nie masz odpowiedzi od pracodawcy

czekanie na kontakt3 460x306 6 powodów, dla których nadal nie masz odpowiedzi od pracodawcyNa rozmowie kwalifikacyjnej obiecano ci kontakt w ciągu tygodnia a tu mija drugi i nadal nic? A może jesteś w sytuacji, w której w umówionym terminie firma do ciebie dzwoni, ale zamiast informacji zwrotnej uzyskujesz prośbę o cierpliwość? Z czego może wynikać opieszałość w udzielaniu informacji zwrotnej. Co tak naprawdę może się dziać?

  1. Osoba decyzyjna jest nieobecna bądź nie podejmuje decyzji

Niestety im więcej osób jest potrzebnych do tego, by móc podjąć decyzję o zatrudnieniu, tym większe są szanse na to, że proces będzie trwał długo. Dlaczego? Bo co chwilkę coś może wypaść. A to delegacja, a to ważne zebranie, a to choroba. Jeśli rekruter przeprasza i mówi, że nadal nie uzyskał odpowiedzi od szefa, to niekoniecznie kłamie. Niekiedy faktycznie nie ma możliwości do tego, by zmusić przełożonego do podjęcia decyzji i sprawa się przeciąga.

2. Prowadzone są dalsze rozmowy, które się przeciągają

Z jakichś powodów, których wcześniej nie przewidziano, proces prowadzenia danego etapu rekrutacji się przeciąga. Może to być związane np. z nagłym przyjściem kilku dodatkowych CV albo np. z tym, że  ważny kandydat odwołał spotkanie i teraz rekruter czeka na to, by się z nim spotkać a jednocześnie nie chce ci jeszcze odmawiać. A przecież nie może Ci powiedzieć „Nie podejmujemy decyzji względem pana, bo mamy na oku kogoś lepszego, ale może się okazać, że on się jednak nie nadaje i wtedy wrócimy do Pana”, tudzież „Nie jest Pan naszym pierwszym wyborem, więc szukamy nadal, ale z braku laku, może weźmiemy Pana”.

3. Coś się zmieniło w kontekście stanowiska

Mimo tego, że proces rekrutacyjny trwa, nagle szef podjął decyzję o zmianie strategii rekrutacyjnej bądź zmianie zakresu stanowiska. Ewentualnie takie zmiany są dyskutowane. Rekruter nie chce jeszcze ci odmawiać, bo nie ma jasności co tak naprawdę się dzieje i jaka będzie ostateczna decyzja szefa.

4. Coś się zmieniło w kontekście firmy

Taka sytuacja może mieć miejsce w małej firmie. Wystarczy, że np. odejdzie duży, strategiczny klient, bądź wprost przeciwnie, firma nagle takiego pozyska i nagle cała sytuacja się zmienia. Nie ma czasu na zastanawianie się nad kandydatami, trzeba zrobić bardziej pilne rzeczy jak np. przeliczanie budżetu czy rozplanowanie działań.

5. Jest jeden rekruter i zachorował

Nie masz żadnej informacji ze strony rekrutera? Jeśli firma była mała może nieszczęśliwie zdarzył się jakiś wypadek? Np. osoba odpowiedzialna za rekrutację nagle się rozchorowała i nie ma jak ci odpisać. W małych firmach niestety jeśli tylko jedna osoba jest odpowiedzialna za proces, to może się zdarzyć, że nie będzie w stanie przekazać zadania komuś innemu.

6. Jesteś na ławce rezerwowych

Jeśli pracodawca zwleka z udzieleniem informacji a jednocześnie masz wrażenie, że wyraźnie zabiega o to, byś miał poczucie tego, że firma jest w porządku, to być może przyczyną jest to, że zostałeś odłożony na ławkę rezerwowych. Mówiąc wprost, pracodawca czeka na odpowiedź od innego kandydata  i od tej odpowiedzi zależy to, czy będzie miał coś dla Ciebie czy nie. Taka sytuacja może trwać tydzień – dwa. Z reguły pracodawcy nie dają więcej czasu na decyzję kandydatom. Najbardziej prawdopodobna jest wtedy, kiedy już przeszedłeś cały proces rekrutacji i czekasz na ostateczną odpowiedź.

Niezależnie od powodów masz prawo wiedzieć na czym stoisz. I choć nie zawsze dowiesz się 100% prawdy (o ławce rezerwowych nikt ci nie powie), to zawsze warto napisać maila bądź (jeszcze lepiej) zadzwonić (w przypadku kiedy osoba rekrutująca nie może odpowiedzieć na maile, przez telefon przynajmniej się dowiesz, że coś się stało). Kontakt możesz zainicjować już na drugi dzień po tym, kiedy minie termin ustalony jako ostateczny na udzielenie informacji zwrotnej.