Jesteś po 50.? Załóż biznes!

rp_menopauza3.jpgWydłużenie wieku emerytalnego to spore obawy dla pracowników – czy kiedy będę starszy, znajdę pracę? Przecież wiadomo, że osoby po 50. mają znacznie trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o znalezienie dobrej pracy. Jak rozwiązać ten problem?

Można wziąć przykład z USA – osoby starsze stanowią tam coraz większą grupę osób rozkręcających własne biznesy. Z badań Gallupa wynika, że osoby po 50 roku życia, są 2 razy bardziej skłonne otwierać biznes niż osoby w okolicach 30.

Osoby urodzone między 1946 a 1964 rokiem tworzą w USA grupę najszybciej rozwijających się przedsiębiorców. Głównym motorem do działania są dla nich: chęć zarabiania więcej oraz chęć zrobienia czegoś własnego. Dla 83% starszych przedsiębiorców, porzucenie dotychczasowej kariery na rzecz własnego biznesu to zmiana całego stylu życia (podyktowana jednakże głównie czynnikami ekonomicznymi). Co jeszcze przyciąga osoby starsze do posiadania własnego biznesu?

Co ciekawe, tylko 4% biznesów jest podyktowanych tym, że osoba nie może znaleźć pracy.

Czy 50-latkowie mają szanse w biznesie? Zdecydowanie tak – idą za nimi lata pracy i doświadczenia. Poza tym grupa osób starszych rośnie z każdym wiekiem i za kilka lat połowa konsumentów będzie już po 50. A nikt nie będzie znał ich potrzeb tak dobrze, jak osoba z tej samej grupy wiekowej. Zatem – jeśli nie możesz znaleźć pracy – może czas pomyśleć o własnym biznesie i byciu pracodawcą dla innych?