Jesteś po 50.? Załóż biznes!

menopauza3 Jesteś po 50.? Załóż biznes!Wydłużenie wieku emerytalnego to spore obawy dla pracowników – czy kiedy będę starszy, znajdę pracę? Przecież wiadomo, że osoby po 50. mają znacznie trudniejsze zadanie, jeśli chodzi o znalezienie dobrej pracy. Jak rozwiązać ten problem?

Można wziąć przykład z USA – osoby starsze stanowią tam coraz większą grupę osób rozkręcających własne biznesy. Z badań Gallupa wynika, że osoby po 50 roku życia, są 2 razy bardziej skłonne otwierać biznes niż osoby w okolicach 30.

Osoby urodzone między 1946 a 1964 rokiem tworzą w USA grupę najszybciej rozwijających się przedsiębiorców. Głównym motorem do działania są dla nich: chęć zarabiania więcej oraz chęć zrobienia czegoś własnego. Dla 83% starszych przedsiębiorców, porzucenie dotychczasowej kariery na rzecz własnego biznesu to zmiana całego stylu życia (podyktowana jednakże głównie czynnikami ekonomicznymi). Co jeszcze przyciąga osoby starsze do posiadania własnego biznesu?

  • Niezależność (ważna dla 32%)
  • Możliwość podążania za pasją i zainteresowaniami (27%)
  • Pomysł na produkt, usługę, której nie ma na rynku – 10%

Co ciekawe, tylko 4% biznesów jest podyktowanych tym, że osoba nie może znaleźć pracy.

Czy 50-latkowie mają szanse w biznesie? Zdecydowanie tak – idą za nimi lata pracy i doświadczenia. Poza tym grupa osób starszych rośnie z każdym wiekiem i za kilka lat połowa konsumentów będzie już po 50. A nikt nie będzie znał ich potrzeb tak dobrze, jak osoba z tej samej grupy wiekowej. Zatem – jeśli nie możesz znaleźć pracy – może czas pomyśleć o własnym biznesie i byciu pracodawcą dla innych?