6 powodów zmiany pracy, na które warto uważać…

rp_odrzucenie-na-rozmowie31-460x307111.jpg

Na to, że w czasie rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz poproszony o wyjaśnienie, dlaczego szukasz nowej pracy, musisz być gotowy. I przygotowany, bo często odpowiedź, która wydaje się prosta (np. „chcę się rozwijać”) może okazać się niezwykle trudna, jeśli rekruter postanowi pogłębić pytanie („a w czym konkretnie?”).  Jakie powody mogą być zdradliwe i jak sobie z nimi poradzić?

1. Szukam pracy, która pozwoli mi się rozwijać

Typowe pytania rekrutera, które padają po takiej odpowiedzi to: A z jakiego powodu w obecnej to niemożliwe? Czy zgłaszał Pan zapotrzebowanie na szkolenia? Jak próbował Pan się rozwijać w obecnej pracy? – czyli całe spektrum pytań, które mają zdiagnozować czy faktycznie chciałeś się rozwijać i próbowałeś to osiągnąć w poprzedniej firmie, czy też biernie czekasz, aż firma o Ciebie zadba. Kolejne pytania to:  Jaki ma Pan pomysł na siebie? W jakim obszarze chce się Pan rozwijać? Co Pan chce osiągnąć? Czyli pytania sprawdzające, czy faktycznie masz motywację do tego, by się rozwijać, czy też to stwierdzenie to jedynie „zasłona dymna” ukrywająca inne powody.

2. Chcę mieć możliwość awansu

Oczywista odpowiedź, jeśli kandydujesz na wyższe niż obecnie stanowisko. Jeśli na równorzędne, to taka odpowiedź wygeneruje dodatkowe pytania: Czy stanowisko, o którym rozmawiamy, jest dla Pana awansem? Dlaczego? A jeśli nie, to jak szybko po rozpoczęciu pracy będzie Pan chciał awansować? Czym jest dla Pana awans i z czym się wiąże? Jak zmieniłoby się Pana życie, gdyby Pan awansował?

Pogłębiając te odpowiedzi, rekruterzy chcą się dowiedzieć, z czego wynika chęć awansu – czy to motywacja finansowa, ambicje osobiste czy może naciski żony. Czy dla kandydata wyższa pozycja w pracy wiąże się z większymi pieniędzmi czy może chodzi o prestiż. Każdy z tych powodów zmienia to, jak pracownik funkcjonuje w zespole.

3. Chciałbym mieć bardziej odpowiedzialne zadania

Taka odpowiedź wydaje się wielu kandydatom wprost idealna. Pokazuje otwartość na wyzwania i ambicje. Jednak pytania dodatkowe mogą pokazać, że to tylko pustosłowie. Jakie padają najczęściej? Za co Pan jest teraz odpowiedzialny? A za co chciałby Pan być? Proszę opowiedzieć o największej wpadce z Pana pracy. Skąd Pan wie, że poradziłby Pan sobie na bardziej odpowiedzialnym stanowisku pracy? Czego musiałby się Pan nauczyć, by móc zastąpić swojego szefa?

Pogłębiając te odpowiedzi, rekruter chce się dowiedzieć czy faktycznie jesteś gotowy na większą odpowiedzialność i czy to prawdziwy powód, czy może kolejna „dobrze wyglądająca odpowiedź”.

4. Zawsze chciałem pracować dla takiej firmy, jak wasza

Próba przymilenia się czy faktyczna fascynacja firmą? Jeśli to drugie – to wygrałeś, ale by sprawdzić, czy czasem po prostu „nie kadzisz”, dostaniesz pytania dodatkowe: Co jest dla Pana takie ciekawe / ważne / interesujące w naszej firmie (lub branży), co Pan o nas wie? Kiedy ostatnio był Pan na naszym fan page’u / blogu,  o czym pisaliśmy (pytanie sprawdza czy kandydat faktycznie interesował się firmą), jak się Panu wydaje, co będzie różnić nas od Pana dotychczasowej firmy?

5. Chcę mieć pracę, która ma sens

Coraz częściej – zwłaszcza przez pracowników korporacji – prezentowana odpowiedź. Dość ryzykowna, niezależnie od branży, bo zahacza o osobiste wartości i przekonania. Pytania dodatkowe, które prawdopodobnie po niej padną, to:  Z jakiego powodu uważa Pani, że poprzednia praca była pozbawiona sensu? W naszej firmie też dbamy o zysk – czy to Pani nie przeszkadza? Jaki widzi Pani sens w tym stanowisku?

6. Szukam pracy spójnej z moją wizją kariery

Świetnie – ale co to znaczy? Odpowiadając w ten sposób bądź gotowy na następujące pytania: To znaczy z czym? Proszę opowiedzieć o swojej wizji? Gdzie Pan się widzi za 5 lat? Co chciałby Pan robić? Jakie zadania są dla Pana ważne? Jak Pan uważa, jakie szkolenia bądź dodatkowa wiedza jest Panu potrzebna, by osiągnąć cel? Jeśli odpowiadasz w ten sposób, musisz być gotowy na wyjaśnienie tego, jak praca w firmie, o którą się starasz, pasuje do Twojej wizji kariery i planów zawodowych (i dlaczego „stara” praca nie spełnia tych kryteriów).

Jakie zatem powody podać, skoro „chcę więcej zarabiać” i „nie dogaduję się z szefem” też nie są dobre? Wszystkie powyższe mają sens, o ile jesteś przygotowany na ich pogłębienie. Jeśli powodem jest też np. nieodpowiednia forma umowy (np. brak umowy o pracę) to również możesz spokojnie o tym powiedzieć.  Przygotowując się do tego pytania, zastanów się, dlaczego chcesz zmienić pracę i jak taki powód może odebrać pracodawca – im częściej będziesz przyjmował jego perspektywę, tym lepiej poradzisz sobie ze spotkaniem rekrutacyjnym.

Tagi: