3 umiejętności, które możesz opisać lepiej w CV

rp_CV-pomoc31111111.jpgW każdym CV znajduje się miejsce na opis dodatkowych umiejętności czy kompetencji i pewien schemat, w jaki ludzie je opisują. Rekruterzy są tak do tego schematu przyzwyczajeni, że nawet nie sprawdzają, czy kandydat posiada te umiejętności – po prostu przelatują je wzrokiem. Tymczasem, możesz uczynić  nich ciekawy atut jeśli tylko dodasz do nich po dwa słowa.

Prawo jazdy

Najczęściej ta informacja pojawia się jako „prawo jazdy” bądź „prawo jazdy kat. B”. Dla wielu zawodów to, jak długo masz prawo jazdy i jakim jesteś kierowcą nie ma znaczenia, ale są takie prace, gdzie jest to bardzo ważne – to zarówno stanowiska przedstawiciela handlowego pracujące w terenie, jak i wszystkie stanowiska w ramach których wyjeżdżasz na delegacje służbowym (bądź nawet własnym samochodem). W przypadku takich stanowisk warto podkreślić to, ze jesteś dobrym kierowcą.

Jak można opisać inaczej prawo jazdy? Dodając informacje o tym ile lat je posiadasz (pod warunkiem że przynajmniej 5 lat), informacje o ty że jest bezwypadkowe, czynne  a nawet wskazując, że nie posiadasz punktów karnych bądź nigdy w życiu nie dostałeś mandatu (o ile to zgodne z prawdą).

Ms Office i aplikacje biurowe

Z reguły w CV spotykamy informacje : znajomość MSOffice. Nie mówi ona niestety nic o tym, na jakim poziomie kandydat zna poszczególne aplikacje, a doświadczenie mówi, że na bardzo słabym.  Są stanowiska (od analityka po sprzedawcę) na których umiejętność formatowania tekstu, przygotowywania raportów w Excelu czy robienia profesjonalnych prezentacji to spory atut.

Jak inaczej opisać znajomość  aplikacji biurowych? Np. poprzez wyszczególnienie co umiesz zrobić (np. Excel – poziom wysoki, praca na makrach i tabelach przestawnych, podanie jak długo korzystasz z programu – np. Power Point – ok. 50 wykonanych prezentacji, lub podlinkowanie  przykładów (np. do prezentacji power point).

Internet

Tu podobnie jak w przypadku MS Office, kandydaci wpisują po prostu „internet” a to przecież nic nie znaczy. Z internetu korzysta się łatwo, ale nie każdy potrafi umieszczać pliki w chmurze i się nimi dzielić, korzysta z aplikacji online, rozszerzeń do przeglądarek czy skrótów wyszukiwarkowych.

Jak opisać poziom poruszania się po internecie? Wskaż, co tak naprawdę umiesz robić: np. wyszukiwanie informacji z zastosowaniem filtrów, znajomość takich aplikacji jak Evernote, Todoit, Trello, bezpieczne korzystanie z internetu (pokazujesz, że wiesz o tym, że firmowych materiałów nie można tak po prostu rozpowszechniać).

Tagi: