Aktywny, pasywny czy pasywno – aktywny? Jakim kandydatem jesteś?

magnifier-424567_640Szukasz pracy i przeglądasz nowe oferty co jakiś czas czy może dopóki sytuacja cię nie zmusi nie zadajesz sobie trudu analizowania rynku pracy? Czy jeśli kolega da ci cynk o nowej ofercie pracy w swojej firmie to wyślesz CV czy raczej zignorujesz zaproszenie? Jakim typem kandydata jesteś?

Rekruterzy dzielą kandydatów na aktywnych i pasywnych. Ostatnimi czasy pojawiła się jeszcze jedna nowa kategoria – pasywno – aktywni. Do której grupy należysz i jakie są plusy i minusy bycia każdym z tych kandydatów?

ant-954015_640

Kandydat aktywny

To osoba, która sama szuka pracy. Przegląda serwisy ogłoszeniowe, śledzi trendy na rynku pracy, odwiedza strony kariery, wysyła CV. Działa tak najczęściej z dwóch powodów:

Z perspektywy rekrutera plusy takiego kandydata są następujące:

Jak kandydat aktywny szuka pracy? Przede wszystkim przez przeglądanie ogłoszeń rekrutacyjnych, serwisów społecznościowych na których pracodawcy publikują ogłoszenia, pytanie znajomych o to, czy nie wiedzą czegoś o jakiejś pracy.

Kandydat aktywnie aktywny

Aktywnie aktywny kandydat to taki, który wysyła CV nie tylko w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, ale również samodzielnie. Nie proszony. (bo firma mu się podoba, bo zawsze marzył o takim stanowisku, bo ma inicjatywę). To osoba, która również albo aktualnie jest bezrobotna, albo ma pracę, ale niekoniecznie jest nią sfrustrowana. Po prostu marzy o tym konkretnym pracodawcy bądź tym konkretnym stanowisku.

Z perspektywy rekrutera plusy takiego kandydata są następujące:

Jak kandydat aktywnie aktywny szuka pracy?

Na drugim końcu kontinuum typów kandydatów leżą kandydaci pasywni i pasywno – aktywni. Czym się charakteryzują?

lazy-902838_640

Kandydaci pasywni

To osoby, które mają pracę, i czują się w niej na tyle dobrze, że nie są zainteresowani jej zmianą. Lubią swoją prace, odpowiadają im jej warunki i nie myślą o zmianie. Mogą być też zbyt leniwi by chcieć pracę zmieniać bądź  obawiać się zmian. W każdym razie pracują i jeśli nic się ze strony ich pracodawcy nie zmieni, to będą pracować w danej firmie przez kolejne lata.

Jak kandydaci pasywni szukają pracy?

W tym sęk, że nie szukają. Nie wysyłają CV (często nawet nie mają aktualnego CV), nie czytają serwisów ogłoszeniowych, nie interesuje ich nadmiernie rynek pracy. Często nawet nie wiedzą ja wygląda obecna sytuacja na rynku racy w ich zawodach czy wykształceniu. Są i tacy, którzy doskonale się orientują, ale mimo wszystko praca jaką wykonują w pełni im odpowiada i nie widzą potrzeby wysyłania CV do innych ofert. To często również ludzie lojalni wobec pracodawców, którzy nie uważają za uczciwe poszukiwania pracy za plecami obecnego pracodawcy.

Z perspektywy rekrutera cechy kandydata pasywnego są następujące:

Kandydaci pasywnie aktywni

Nowa grupa kandydatów związana z serwisami społecznościowymi i rozwojem networkingu. To osoby, które najczęściej mają pracę i nie są zainteresowani jej zmianą, chyba że … chyba ze ktoś zaproponuje im coś lepszego. Nie są zatem aż tak lojalni względem pracodawców jak kandydaci pasywni. Niby pracy nie szukają, ale jeśli rekruter poprosi ich o podesłanie CV – zrobią to. Będą też skłonni umówić się na spotkanie by pznać firmę i jej warunki.

Jak pasywno-aktywni szukają pracy?

Z perspektywy rekrutera cechy kandydata pasywnie aktywnego są podobne do pasywnego (brak motywacji do zmiany, niska otwartość na negocjacje, oczekiwanie „pierwszego kroku ze strony rekrutera”), do tego dochodzić może też to, że coraz częściej kandydaci ci traktują rozmowy rekrutacyjne jako „sport” i próbę zobaczenia „ile mogę ugrać” (co nie jest samo w sobie złe, ale sprawia, że rekruterzy marnują sporo czasu). Im wyższe stanowisko tym rzadziej kandydat jest aktywny a mocniej zamienia się w pasywnie aktywnego. Plusem kandydatów pasywnie aktywnych jest: duża świadomość własnej wartości i kompetencji, niechęć do podejmowania się zadań, które nie leża w ich strefie kompetencji bądź zainteresowań (mniejsze niż u kandydatów aktywnych ryzyko „znudzenia” się pracą). Rzadziej kłamią.

Jak widać, podejście rekruterów do różnego typu kandydatów jest nieco inne – stąd inne propozycje finansowe i możliwości. Jakim zatem najlepiej być kandydatem? Doświadczenie mówi, że po prostu otwartym na różne opcje. Aktywnie aktywnym by zdobyć prace marzeń i pasywnie aktywnym, by zawsze mieć rękę na pulsie. Ograniczanie się jedynie do postawy pasywnej, może sprawić, że będziesz pracować poniżej swoich możliwości bądź za niższe pieniądze niż mógłbyś uzyskać. Bycie jedynie aktywnym kandydatem, to najmniejsze szanse na wysoką pensję i zamknięcie przed sobą około 1/3 ofert pracy (tyle mniej więcej pojawia się ich poprzez sieci kontaktów – czyli jest dostępnych dla aktywnie aktywnych i pasywnie aktywnych).

Bądź zatem elastyczny!

creativity-819371_640
Tagi: