Aktywny, pasywny czy pasywno – aktywny? Jakim kandydatem jesteś?

magnifier 424567 640 Aktywny, pasywny czy pasywno  aktywny? Jakim kandydatem jesteś?Szukasz pracy i przeglądasz nowe oferty co jakiś czas czy może dopóki sytuacja cię nie zmusi nie zadajesz sobie trudu analizowania rynku pracy? Czy jeśli kolega da ci cynk o nowej ofercie pracy w swojej firmie to wyślesz CV czy raczej zignorujesz zaproszenie? Jakim typem kandydata jesteś?

Rekruterzy dzielą kandydatów na aktywnych i pasywnych. Ostatnimi czasy pojawiła się jeszcze jedna nowa kategoria – pasywno – aktywni. Do której grupy należysz i jakie są plusy i minusy bycia każdym z tych kandydatów?

ant 954015 640 Aktywny, pasywny czy pasywno  aktywny? Jakim kandydatem jesteś?

Kandydat aktywny

To osoba, która sama szuka pracy. Przegląda serwisy ogłoszeniowe, śledzi trendy na rynku pracy, odwiedza strony kariery, wysyła CV. Działa tak najczęściej z dwóch powodów:

 • Nie ma pracy i chce ją zdobyć
 • Ma pracę, ale bardzo chce ją zmienić (z jakiegoś powodu jest sfrustrowana obecną pracą. Może to być brak możliwości rozwoju, niskie zarobki itd.).

Z perspektywy rekrutera plusy takiego kandydata są następujące:

 • Wie już cos o firmie (przynajmniej w teorii),
 • Kandyduje na konkretne stanowisko, zatem najprawdopodobniej, zakres obowiązków i poziom stanowiska mu odpowiada,
 • Szuka pracy, zatem można go zapytać o oczekiwania finansowe i oczekiwać, że odpowie jako pierwszy,
 • Może być łatwiej dostępny (bo nie ma aktualnie pracy lub ma umowę na czas określony bądź cywilno –prawną – statystycznie, to takie osoby częściej są aktywnymi kandydatami, bo szukają pracy stabilnej i stałej),
 • Zależy mu, zatem będzie bardziej skłonny do ustępstw i negocjacji,
 • Może być bardziej ryzykowny (minus) w kontekście konieczności podjęcia szybkiej decyzji (zwłaszcza jeśli nie ma pracy).

Jak kandydat aktywny szuka pracy? Przede wszystkim przez przeglądanie ogłoszeń rekrutacyjnych, serwisów społecznościowych na których pracodawcy publikują ogłoszenia, pytanie znajomych o to, czy nie wiedzą czegoś o jakiejś pracy.

Kandydat aktywnie aktywny

Aktywnie aktywny kandydat to taki, który wysyła CV nie tylko w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne, ale również samodzielnie. Nie proszony. (bo firma mu się podoba, bo zawsze marzył o takim stanowisku, bo ma inicjatywę). To osoba, która również albo aktualnie jest bezrobotna, albo ma pracę, ale niekoniecznie jest nią sfrustrowana. Po prostu marzy o tym konkretnym pracodawcy bądź tym konkretnym stanowisku.

Z perspektywy rekrutera plusy takiego kandydata są następujące:

 • Ewidentnie wie wiele o firmie, jest przygotowany do pracy w niej, wie że kultura organizacji mu odpowiada,
 • Będzie niezwykle zmotywowany do pracy i jeśli się nie rozczaruje już po wejściu do organizacji może być jej wiernym orędownikiem i ambasadorem,
 • Zależy mu, zatem będzie mocno otwarty na wszelkiego rodzaju negocjacje (uwaga – nie chodzi o to, że zgodzi się pracować za półdarmo, ale o to, że dla takiego kandydata praca w danej firmie jest wartością samą w sobie),
 • Zrobi wiele – już jako pracownik – by dopasować się do organizacji,
 • Jego rozczarowanie firmą może być albo znacznie trudniejsze niż w przypadku normalnego kandydata albo znacznie szybsze (jeśli wyobrażenie o firmie nie odpowiada rzeczywistości).

Jak kandydat aktywnie aktywny szuka pracy?

 • Sprawdza strony kariery pracodawców,
 • Lubi ich fanpage i inne serwisy społecznościowe. Śledzi co się dzieje w firmie,
 • Szuka kontaktu z pracownikami firmy by dowiedzieć się czegoś o wolnych wakatach,
 • Wysyła CV bez wyraźnego zapotrzebowania ze strony pracodawcy,
 • Zadaje sobie trud robienia wysyłek kreatywnych bądź przygotowywania prezentacji czy projektów CV specjalnie pod pracodawcę.

Na drugim końcu kontinuum typów kandydatów leżą kandydaci pasywni i pasywno – aktywni. Czym się charakteryzują?

lazy 902838 640 Aktywny, pasywny czy pasywno  aktywny? Jakim kandydatem jesteś?

Kandydaci pasywni

To osoby, które mają pracę, i czują się w niej na tyle dobrze, że nie są zainteresowani jej zmianą. Lubią swoją prace, odpowiadają im jej warunki i nie myślą o zmianie. Mogą być też zbyt leniwi by chcieć pracę zmieniać bądź  obawiać się zmian. W każdym razie pracują i jeśli nic się ze strony ich pracodawcy nie zmieni, to będą pracować w danej firmie przez kolejne lata.

Jak kandydaci pasywni szukają pracy?

W tym sęk, że nie szukają. Nie wysyłają CV (często nawet nie mają aktualnego CV), nie czytają serwisów ogłoszeniowych, nie interesuje ich nadmiernie rynek pracy. Często nawet nie wiedzą ja wygląda obecna sytuacja na rynku racy w ich zawodach czy wykształceniu. Są i tacy, którzy doskonale się orientują, ale mimo wszystko praca jaką wykonują w pełni im odpowiada i nie widzą potrzeby wysyłania CV do innych ofert. To często również ludzie lojalni wobec pracodawców, którzy nie uważają za uczciwe poszukiwania pracy za plecami obecnego pracodawcy.

Z perspektywy rekrutera cechy kandydata pasywnego są następujące:

 • Lojalni bądź leniwi – w każdym razie nie zainteresowani zmianą pracy,
 • Wymagający wobec ewentualnego pracodawcy (jeśli mają zmienić pracę, to musza dostrzec znaczne korzyści i dużą przewagę nowego miejsca pracy nad starym. Na tyle dużą by opłacało się podjąć ryzyko),
 • Niechętni negocjacjom oczekiwań (i finansowych i poza finansowych),
 • To osoby, którym trzeba prezentować warunki pracy i zachęcać ich nimi,
 • De facto nie zależy im na nowej pracy – to rekruterom na nich zależy,
 • Mogą być roszczeniowi (w końcu ktoś się o nich stara),
 • Jeśli przepracowali w obecnej pracy kilka lat są wysoce ryzykowni – statystycznie spora część długoletnich pracowników firmy jest rozczarowana kolejną posadą i zmienia pracę w ciągu 6 miesięcy,
 • Trudno dostępni (nie zależy m zatem spotkania trzeba realizować po ich godzinach pracy i dopasowywać się do kandydata),
 • Trudni do znalezienia (ponieważ nie szukają aktywnie pracy, jedyna opcja dotarcia do takich osób to wewnętrzne kontakty i znajomości).

Kandydaci pasywnie aktywni

Nowa grupa kandydatów związana z serwisami społecznościowymi i rozwojem networkingu. To osoby, które najczęściej mają pracę i nie są zainteresowani jej zmianą, chyba że … chyba ze ktoś zaproponuje im coś lepszego. Nie są zatem aż tak lojalni względem pracodawców jak kandydaci pasywni. Niby pracy nie szukają, ale jeśli rekruter poprosi ich o podesłanie CV – zrobią to. Będą też skłonni umówić się na spotkanie by pznać firmę i jej warunki.

Jak pasywno-aktywni szukają pracy?

 • Wypełniają i aktualizują profile w serwisach społecznościowych typu LinkedIn,
 • Dbają o własny wizerunek w internecie,
 • Uzupełniają profile w serwisach pracy,
 • Tworzą portfolia, blogi, prezentacje dostępne online z poziomu wyszukiwarki lub linku (nie trzeba ich specjalnie wysyłać, można je znaleźć w sieci),
 • Prowadzą innego rodzaju działania „reklamowe”.

Z perspektywy rekrutera cechy kandydata pasywnie aktywnego są podobne do pasywnego (brak motywacji do zmiany, niska otwartość na negocjacje, oczekiwanie „pierwszego kroku ze strony rekrutera”), do tego dochodzić może też to, że coraz częściej kandydaci ci traktują rozmowy rekrutacyjne jako „sport” i próbę zobaczenia „ile mogę ugrać” (co nie jest samo w sobie złe, ale sprawia, że rekruterzy marnują sporo czasu). Im wyższe stanowisko tym rzadziej kandydat jest aktywny a mocniej zamienia się w pasywnie aktywnego. Plusem kandydatów pasywnie aktywnych jest: duża świadomość własnej wartości i kompetencji, niechęć do podejmowania się zadań, które nie leża w ich strefie kompetencji bądź zainteresowań (mniejsze niż u kandydatów aktywnych ryzyko „znudzenia” się pracą). Rzadziej kłamią.

Jak widać, podejście rekruterów do różnego typu kandydatów jest nieco inne – stąd inne propozycje finansowe i możliwości. Jakim zatem najlepiej być kandydatem? Doświadczenie mówi, że po prostu otwartym na różne opcje. Aktywnie aktywnym by zdobyć prace marzeń i pasywnie aktywnym, by zawsze mieć rękę na pulsie. Ograniczanie się jedynie do postawy pasywnej, może sprawić, że będziesz pracować poniżej swoich możliwości bądź za niższe pieniądze niż mógłbyś uzyskać. Bycie jedynie aktywnym kandydatem, to najmniejsze szanse na wysoką pensję i zamknięcie przed sobą około 1/3 ofert pracy (tyle mniej więcej pojawia się ich poprzez sieci kontaktów – czyli jest dostępnych dla aktywnie aktywnych i pasywnie aktywnych).

Bądź zatem elastyczny!

creativity 819371 640 Aktywny, pasywny czy pasywno  aktywny? Jakim kandydatem jesteś?