4 zachowania, których lepiej unikać, jeśli oczekujesz na awans

rp_awanse3.jpg
Co może spowodować, że zamiast upragnionego awansu będziesz tkwić na swoim stanowisku pracy niemalże po wsze czasy? Jeśli kilka takich zachowań których pracodawcy nie lubią i nie tolerują. A już na pewno nie na kierowniczych stanowiskach.  Czego zatem unikać, jeśli starasz się o awans?

Negatywizm

rp_samotnosc-w-pracy.jpgNic nie denerwuje bardziej niż pracownik, który wiecznie narzeka. Mało tego – takiej osoby się nie awansuje, bo nie będzie w stanie motywować innych a na wyższym stanowisku będzie coraz mocniej siać swój defetyzm. Z badań (CereerBuilder)wynika, że aż 62% pracodawców nie awansuje osoby o negatywnym podejściu do pracy bądź firmy.

Wulgaryzmy

rp_zlosc-w-biurze.jpgStosowanie wulgarnego języka nie tylko pokazuje brak kultury osobistej, ale może również deprymować otoczenie. Jak szef, który klnie ma zarządzać pracownikami? Dlatego 51% szefów nie awansuje pracownika, który przeklina.

Plotkowanie

rp_plotki-w-pracy.jpgZaufanie w pracy to ważna rzecz – a czy można zaufać menedżerowi, który jest mistrzem w plotkowaniu? No właśnie. Dlatego 44% przełożonych nie poleci plotkarza do awansu.

Niechlujstwo

balagan biurkoAż 36% menedżerów nie będzie chciało awansować pracownika, który po sobie nie sprząta i jest po prostu niechlujny. Lepiej zatem na swoim biurku i wokół  niego utrzymywać porządek.

Tagi: