TOP 6 pytań rekrutacyjnych dla praktykanta

rp_praktyki-studenckie.jpgWybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko stażysty lub praktykanta? Na jakie pytania się przygotować i jakie – prawie na pewno padną? Jak na nie odpowiedzieć?

1.Dlaczego złożył Pan do nas aplikacje?

Rekruter chce wiedzieć, jakie są powody dla których chcesz odbyć praktyki oraz dlaczego akurat w tej firmie.  Jego celem jest sprawdzić twoją motywację do odbycia praktyk. To pytanie to szansa na to, by wyróżnić się wśród innych kandydatów dzięki niebanalnej odpowiedzi i pokazanie prawdziwej motywacji do pracy.  Jak się wyróżnić? Przede wszystkim znajomością specyfiki stanowiska na jakie aplikujesz – już w tym pytaniu, powinieneś wymienić obszary tematyczne, które szczególne cię interesują.  Dobrze pokazać też, że nie wybrałeś firmy przypadkowo – czyli np. poczytałeś o niej w internecie, zebrałeś opinie od innych stażystów, z jakichś powodów (jakich?) wiesz, że te praktyki mogą cię czegoś nauczyć i są dobrym startem.  Pokaż, że zarówno możesz się wiele nauczyć, jak i dać coś od siebie, bo masz kompetencje, których firma oczekuje (które umieściła w ogłoszeniu rekrutacyjnym).

Kiepskie przykłady odpowiedzi:

Co Pan wie o naszej firmie?

To pytanie ma na celu sprawdzenie zaangażowania kandydata (a nie tego, czy pochwalisz firmę!). Założenie jest takie, że jeśli nie zadałeś sobie trudu odwiedzenia strony internetowej firmy, to znaczy że nie jesteś tak naprawdę zmotywowany do pracy. A stażysty, któremu się nie chce nikt nie chce.

Jak odpowiedzieć? Powiedzieć wprost, że byłeś na witrynie internetowej firmy  i  opowiedzieć w skrócie, czego się dowiedziałeś. Przede wszystkim musisz wiedzieć:

Poza stroną internetową, odwiedź również FanPage na Facebook (jeśli firma go posiada) oraz wrzuć nazwę firmy w Google, wyświetl ostatnie wpisy na jej temat (czyli najświeższe informacje) i zapoznaj się z nimi.

3.Jakie zadania by Pana/Panią najbardziej interesowały?

Rekruter chce się dowiedzieć ego, jaką masz wizję tego, czym będziesz się zajmować na praktykach. Jaki jest twój poziom ambicji. Generalnie najbardziej poszukiwane są osoby, które chcą się uczyć ale jednocześnie mają pokorę i wiedzą, że po pierwsze wielu rzeczy nie umieją, a po drugie, że nie mogą być w pełni samodzielne po tygodniu wdrożenia. Jednocześnie, osoby, które chcą po prostu „odbębnić” praktyki również nie są mile widziane. Jak zatem wybrnąć? Przede wszystkim dokładnie przeczytaj opis stażu i wybierz z niego 2-3 obszary, które wydają ci si przydatne. Podkreśl, że potrzebujesz mentora i wskazówek. Dobrym rozwiązaniem jest ogólne stwierdzenie, że powinny to być zadania dające wyzwania, ale jednocześnie na twoim poziomie kompetencji.  Najważniejsze byś opisał zadania, które rzeczywiście chcesz robić (jeśli takich na stażu nie ma, to nawet nie zawracaj sobie głowy aplikowaniem).

4.Czego chciałby się Pan/ Pani nauczyć?

To pytanie ma na celu przede wszystkim sprawdzenie poziomu ambicji kandydata oraz tego, czy rzeczywiście jest zmotywowany do nauki i ma jakieś cele na przyszłość. Najlepiej w przypadku tego pytania sprawdzają się odpowiedzi oparte o określone kompetencje (np. chciałbym zobaczyć w praktyce na czym polega praca w zespole) lub praktyczne aspekty zawodu, w którym stażysta będzie praktykował (musi zatem wiedzieć na czym ten zawód polega). Nie mów o zbyt skomplikowanych kwestiach – raczej skup się na prostych, ale niezbędnych zadaniach (np. chcę nauczyć się tworzyć raporty, chciałbym poprawić umiejętności tworzenia prezentacji) lub/oraz na tym, by dowiedzieć się, co jest w danej pracy ważne (chciałbym dowiedzieć się, jakich kompetencji mi jeszcze brakuje, czego się muszę douczyć).

5.Jaki przedmiot na studiach Pana/Panią najbardziej zainteresował?

To pytanie ma na celu sprawdzenie po pierwsze jakie są rzeczywiste zainteresowania zawodowe kandydata a po drugie, na ile przykładał się do studiowania (i czy są szanse że cokolwiek wie – zdarzają się bowiem studenci piątego roku, którzy nie mają pojęcia o tym, co studiują).  Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną musisz przygotować sobie odpowiedź na to pytanie – wybierz taki przedmiot, który rzeczywiście był dla ciebie ciekawy, byś mógł z łatwością powiedzieć czego się nauczyłeś i dlaczego ten przedmiot był interesujący. Nie wybieraj przedmiotu, który lubiłeś tylko dlatego, że prowadzący był ok i z którego tak naprawdę nic nie pamiętasz.

6.Jakie są Pani / Pana zainteresowania?

Pytanie o zainteresowania to sposób na to, by dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakim kandydat jest człowiekiem i jakie kompetencje może już mieć. Przykładowo, osoba, która uprawiała sporty zespołowe prawdopodobnie lepiej poradzi sobie  w pracy w teamie niż osoba bez takich doświadczeń. Osoba, o wielu zainteresowaniach będzie ciekawa świata i prawdopodobnie dynamiczna. Opowiadając o zainteresowaniach bądź sobą. Jeśli podajesz przykłady związane z życiem zawodowym, to je udowodnij (np. kandydaci często mówią ‘interesuję się marketingiem”, ale jeśli padnie pytanie „a jak o zainteresowanie się przejawia?” to kandydat nie potrafi nic powiedzieć. Okazuje się, że nic nie czyta, nie bywa na wykładach, nie uczestniczy w szkoleniach. Innymi słowy, to „zainteresowanie” okazuje się pustosłowiem – taki kandydat raczej nie zostanie zaproszony na staż).

A kiedy już dostaniesz się na praktyki to przyłóż się do niech dobrze, bo w kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej na pewno cię o nie zapytają. A jakie padną pytania? Na przykład takie – 7 pytań o praktyki.