O co chodzi w pytaniu „Proszę opowiedzieć nam coś o sobie”?

rp_wywiad-pytania311.jpgPolecenie „Proszę nam o sobie opowiedzieć” jest jednym z najczęstszych, które pada podczas rozmów kwalifikacyjnych.  Mimo tego, że jest to tak popularne pytanie, że trzeba się go spodziewać i na nie przygotować, to nadal wielu kandydatów popełnia przy tym pytaniu podstawowe błędy.  A o co tak naprawdę chodzi rekruterowi, kiedy zadaje to pytanie?

Osobie zadającej to pytanie podczas rekrutacji wcale nie chodzi o to byś zaczął streszczać swoje CV. Nie jest to tez próba zamaskowania tego, że rekruter do CV  nie sięgnął. To po prostu ocena tego:

W tym pytaniu nie chodzi o to, byś opowiadał o swoim hobby, planach na przyszłość czy życiu prywatnym. Nie chodzi też o to, byś powtarzał rzeczy z CV. Chodzi za to o to, byś w kilku zdaniach przedstawił swoje mocne cechy, pokazał się z profesjonalnej (zawodowo) strony i dał rekruterowi kilka „haków” o które będzie mógł potem dopytać. Te „haki” to twoje kompetencje i doświadczenie zawodowe. W tym pytaniu chodzi o to, byś swoimi słowami przedstawił rekruterowi to, dlaczego uważasz, że twoje aspiracje i kompetencje pasują do tego, co wydaje ci się, że oferuje dane stanowisko.