Nie bądź „zbyt piękny” na zdjęciu w CV

picjumbo.com_HNCK1474Mimo, iż firmy tego nie wymagają (bo tak naprawdę nie mogą), z reguły załączamy do naszego CV zdjęcie.  Coraz rzadziej (na szczęście) jest to „selfie” lub zdjęcie z wypadu wakacyjnego, ale nadal popełniamy sporo błędów dodając do naszego CV fotografię. Jednym z nich jest umieszczanie zdjęcia, na którym wyglądamy „zbyt doskonale”.

Niektórzy z nas są atrakcyjni, niektórzy nieco mniej. Zdjęcie jednak można podrasować i sprawić, że będziemy na nim wyglądać nieco lepiej niż w rzeczywistości. Czy jednak warto to robić? Niekoniecznie.  Na zdjęciu umieszczonym w CV nie musimy wyglądać najatrakcyjniej jak to tylko możliwe – a nawet nie powinniśmy. Dlaczego? Bo osoby zbyt atrakcyjne mogą onieśmielać. Doskonały wygląd powoduje niekiedy, że osoba  wydaje się niedostępna. Znacznie lepiej (na poziomie psychologicznym) czujemy się z osobami, które wyglądają przeciętnie – nie są ani przesadnie atrakcyjne, ani przesadnie nieatrakcyjne.

Jeśli zatem przygotowujesz zdjęcie do CV, wybierz takie, na którym wyglądasz po prostu dobrze i sympatycznie. Nie staraj się upiększyć za pomocą Photoshopa zdjęcia, by zrobić na osobie rekrutującej lepsze wrażenie, bo może okazać się, że przesadzisz.  Tym bardziej nie umieszczaj zbyt atrakcyjnego zdjęcia w profilu na profesjonalnym serwisie społecznościowym – może okazać się, że będziesz dostawać mniej propozycji pracy niż „przeciętny Kowalski”.

fot.:picjumbo.com