A może tak wysłać aplikację pocztą?

writingKiedy ostatnio wysyłaliście odręcznie pisany list? Prawdopodobnie dość dawno temu. Wielu kandydatów nawet nie pamięta, że kiedyś CV składało się osobiście a przed czasem drukarek, trzeba było je wszystkie napisać odręcznie (nic więc dziwnego, że w owych zamierzchłych czasach nie przesyłaliśmy CV masowo – spróbujcie napisać odręcznie 100 egzemplarzy CV).  Teraz nie piszemy już listów, ale … prawie każdy lubi je otrzymywać. Zatem dlaczego nie wykorzystać tego do szukania pracy?

W serwisie Lifehacker pojawił się ciekawy wpis Aji Frost na temat tego, jak udało się jej nawiązać kilka ciekawych kontaktów z profesjonalistami w branży, tylko dlatego, że wysłała do nich odręcznie napisany list. I to nie taki z prośbą o coś-  tylko z pytaniem bądź podziękowaniami. Nie tylko na każdy list uzyskała odpowiedź, ale dodatkowo, odbiorcy okazali się niezwykle pomocni. Dlaczego okazali się tak wrażliwi na odręcznie napisany list? Bo obecnie już nikt nie dostaje takiej korespondencji – zwłaszcza profesjonalnie.

Teraz, kiedy większość firmy dysponuje systemami ATS do segregacji CV, odręcznie napisane CV mogłoby zostać wyrzucone do kosza – ale nie znaczy to, że nie możemy napisać do szefa czy kierownika działu HR odręcznego listu – np. na zasadzie listu motywacyjnego. Na końcu można umieścić informację, ze na życzenie wyślemy CV elektroniczne  (i podać adres mailowy). Oczywiście taka metoda nie jest opcją na masowe wysyłanie listów, ale jeśli marzy się wam praca w konkretnej firmie, to może warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie takiej niestandardowej korespondencji?

fot.:picjumbo.com/

Tagi: