Czy masz czas na to by myśleć o swojej karierze?

twqoja nowa kariera2 Czy masz czas na to by myśleć o swojej karierze?O karierze mówi się, że ją „robimy”. Tymczasem by uzyskać dobre efekty i z przyjemnością chodzić codziennie do pracy, mieć satysfakcję z tego co robimy i poczucie spełnienia, karierę trzeba zaplanować. Z badań przeprowadzonych na Brytyjczykach wynika, że aż 9 na 10 osób uważa, że źle pokierowało swoją karierą. Dlaczego? Bo nie mieli czasu na to, by się nad nią zastanowić.

Żyjemy w czasach, w których jedyną wartością, której nie możemy kupić i której najbardziej nam brakuje, jest czas. Z analizy przeprowadzonej kilka lat temu w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 90% osób żałuje decyzji związanych z wyborem ścieżki kariery. A kiedy myślą o tym, dlaczego podjęli takie właśnie decyzje, okazuje się, że stało się to dlatego, że nie mieli dość czasu, by sprawę poważnie przemyśleć. W pośpiechu przyjmując kolejne zadania lub oferty pracy lub decydując się na podjęcie jakiejkolwiek pracy, byle ją mieć, kierowali swoją karierą nieodpowiednio i w efekcie znaleźli się w miejscu, które im obecnie nie odpowiada. Czy ty również masz poczucie, że mógłbyś osiągnąć więcej, bądź robić coś, co sprawiałoby ci więcej przyjemności?

Jak zatem zadbać o własną karierę?
Spróbuj przynajmniej raz z miesiącu poświęcić 2-3 godziny (np. podczas spaceru) na to, by przemyśleć to, gdzie teraz jesteś i jakie masz cele – zarówno te bliższe jak i dalsze. Jakie narzędzia już masz, jakie musisz zdobyć i co możesz zrobić (i kiedy) by za kilka lat nie żałować podjętych decyzji. Te 2-3 godziny zaprocentują. Pamiętaj też o tym, by takie podsumowanie robić regularnie – w przeciwnym razie obudzisz się za kilka lat, a wtedy być może na zmianę nie będzie za późno, ale będzie ona po prostu trudniejsza.