Szkła zerówki z antyrefleksem – czy należy się refundacja?

rp_okularnik-na-interwiev.jpgLekarz okulista zalecił ci noszenie specjalnych szkieł zerówek z powłoką antyrefleksyjną ponieważ pracujesz przy komputerze? Czy na takie okulary można ubiegać się o refundację od pracodawcy?

Refundacja kosztu zakupu okularów od pracodawcy dotyczy okularów korekcyjnych, czyli związanych z wadą wzroku pracownika. Szkła zerówki nie korygują żadnej wady, a jedynie mają za zadanie poprawić jakość zdrowego widzenia i zapobiec pogorszeniu się wzroku podczas pracy przy komputerze. W myśl ustawy (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe), nie są to zatem szkła korekcyjne i w efekcie, pracodawca nie jest zobowiązany do refundacji kosztów zakupu takich okularów – nawet, jeśli zostały zalecone przez lekarza okulistę.

Warto jednak zajrzeć do regulaminu pracy w firmie. Niektóre firmy – tak jak wprowadzają dodatki za szkodliwą pracę przy monitorze, tak wprowadzają również refundacje do zakupu okularów do pracy przy komputerze. Być może taka refundacja przysługuje również w twojej firmie.