Jak walczyć o pracę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

rp_interview1.jpgW trakcie spotkania rekrutacyjnego na kandydata czeka wiele pytań i niekiedy zaskakujących sytuacji. Są firmy, które celowo wprowadzają kandydata w stres by sprawdzić jak zareaguje. Inne przeprowadzają serie testów i zadań by zobaczyć jak kandydat poradzi sobie z typowymi dla pracy zadaniami. A jeszcze inne oczekują, że kandydat będzie o pracę walczył. Tak robi Tejune Kang, szef firmy IT Six Dimensions. Zobaczy na czym polega jego metoda, bo możesz się z nią spotkać w trakcie procesu rekrutacyjnego.

Tejune Kang ma metodę, która pozwala mu sprawdzić, czy kandydat rzeczywiście jest zainteresowany pracą w jego firmie. Otóż podczas spotkania, Kang mówi do kandydata „Przykro mi, ale choć masz odpowiednie kwalifikacje, wydaje mi się, że nie pasujesz do naszej firmy.” Po tym stwierdzeniu 90% kandydatów kiwa smętnie głową i mówi „W porządku, rozumiem. Dziękuję za zaproszenie na spotkanie.” 10% zaczyna jednak walczyć, mówiąc coś w rodzaju „Moment, być może się nie zrozumieliśmy. Naprawdę uważam, że jestem odpowiednim kandydatem bo…”

Na taką odpowiedź czeka Kang – chce, by jego pracownik był pewny siebie i naprawdę zmotywowany do pracy. Taka reakcja na jego stwierdzenie pozwala mu wybrać osoby, którym rzeczywiście zależy na pracy w jego firmie i które potrafią walczyć o swoje. A Kang chce pracować tylko ze zwycięzcami, a nie ludźmi, którzy łatwo się poddają. Pamiętaj o tym i jeśli ktoś na spotkaniu użyje podobnej techniki – zareaguj odpowiednio i walcz!

Tagi: