Jak długo zostać w nowej pracy, jeśli okazało się, że źle trafiliśmy?

zly szef1 Jak długo zostać w nowej pracy, jeśli okazało się, że źle trafiliśmy? Zmieniłeś pracę. Miało być świetnie, a tymczasem okazało się, że warunki pracy znacznie odbiegają od tego, co ci przedstawiono. Ludzie okazali się być niemili, zadania nudne, a szef zachowuje się jak psychopata. Najchętniej zwolniłbyś się już dziś. Z drugiej strony, jeśli to zrobisz, to jak wyjaśnisz miesięczne zatrudnienie w CV? Ile czasu powinieneś zostać w nowej pracy, jeśli jej nie cierpisz?

Dawniej, osoby które często zmieniały pracę – tzw. skoczki – były gorzej traktowane na rynku pracy. Pracodawcy bali się zatrudniać takie osoby, uważając, że są nielojalne i nie angażują się w pracę. Dziś, nieco inaczej patrzy się na „skoczków” – to często osoby o bogatszym doświadczeniu zawodowym. Takie, które mają wizję swojej kariery i wiedzą czego chcą. Jeśli zatem męczysz się w swojej pracy i co rano cierpisz przez to, że musisz do niej wstawać, nie męcz się dłużej niż to konieczne. Nie warto jednak zwalniać się pochopnie. Zrób to z głową:

  • Zastanów się, dlaczego nie cierpisz swojej pracy – może minęło jeszcze za mało czasu i nie zdążyłeś się przyzwyczaić do nowych warunków? A może faktycznie sytuacja wygląda inaczej niż się spodziewałeś. Niemniej jednak powinieneś mieć jasność dlaczego ta praca ci nie pasuje – zapytają cię o to na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej.
  • Przemyśl, na jaką pracę chciałbyś zamienić obecną – może już wiesz, że nie warto szukać pracy np. w obszarze sprzedaży, bo za bardzo cię to męczy?
  • Nie zwalniaj się, dopóki nie zaczniesz szukać nowej pracy – a najlepiej wytrzymaj tak długo, by móc płynnie przejść do kolejnej. Nie jest to łatwe, bo na początku pracy nie możesz raczej liczyć na urlop, zatem umawianie się na spotkania rekrutacyjne jest nieco utrudnione. Postaraj się jednak zaplanować przyszłość i nie daj się ponieść nerwom i frustracji.

Czy muszę zostać w nowej pracy do końca okresu próbnego?

Takie pytanie często zadają sobie osoby, które nie są zadowolone z nowej pracy – nie, nie ma takiej konieczności. Umowę na okres próbny również możesz rozwiązać. Pamiętaj jednak, że obowiązuje cię okres wypowiedzenia.