5 pytań, który każdy kierownik zespołu powinien zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Starasz się o prace kierownika zespołu? Managerskie i odpowiedzialne stanowisko? Przygotuj się dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko w zakresie tego, jakie pytania mogą zostać zadane tobie, ale również tego,jakie pytania ty zadasz. Dobrze przemyślane i skonstruowane pytania mogą pokazać „niechcący” twoje kompetencje i sprawić, że twój rozmówca uzna, że ma do czynienia z idealnym kandydatem.

Poszukując managera, pracodawca chce, by była to osoba, która:

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej na takie stanowisko, osoby rekrutujące koncentrują się na doświadczeniach kandydata i polegają na opisie tego, czego kandydat dotychczas dokonał i jak sobie radził z poszczególnymi aspektami zarządzania. O tym jednak, czy manager rzeczywiście ma doświadczenie i myśli biznesowo świadczą nie tyle jego przeszłe doświadczenia, ale to jak myśli o przyszłości. Jeśli manager nie jest zainteresowany wiedzą na temat zespołu, który będzie prowadził, celami zespołu, strategią biznesową firmy, to świadczy to o tym, że albo nie jest naprawdę zainteresowany tą pracą, albo nie ma zbyt szerokiego managerskiego doświadczenia. Jakie pytania zatem powinieneś przemyśleć i zadać by pokazać, że będziesz świetnym kierownikiem (a przy okazji dowiedzieć się tego, czy będziesz w tej firmie w stanie być świetnym kierownikiem).

1.Jaki jest zespół który mam objąć ?

Kto w nim jest, co to za ludzie, jaki mają staż pracy i doświadczenie, jak długo są związani z firmą. Zdobądź tak dużo informacji jak możesz. Inaczej będziesz pracował przecież ze „świeżynkami” a inaczej z osobami, które mają po kilka lat doświadczenia w tej firmie. Przy okazji warto też czasem zapytać o to, dlaczego firma nie decyduje się na awans wewnętrzny. Być może w zespole są jakieś konflikty, problemy lub pracownicy nie mają kompetencji.

2.Jakie narzędzia motywacyjne firma udostępnia?

Co do tej pory było stosowane do motywowania pracowników? Jakie możliwości szkoleń czy awansów mają pracownicy? Czy istnieją jakieś systemy oceny pracy, już wdrożone w firmę (np. systemy ocen okresowych) – na czym polegają i jak działały do tej pory? Jakie możliwości firma daje i na co jest otwarta? Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci zdiagnozować to, czy będziesz mieć szansę na jakiekolwiek wsparcie w zakresie motywowania pracowników ze strony firmy czy nie. Jeśli firma nie przeprowadza ocen, nie ma systemów premiowych i nie jest gotowa na ich wprowadzenie, pracownicy rzadko uczestniczą w szkoleniach, to musisz dopasować do tych warunków swoją strategię zarządzania zespołem.

3.Czego firma oczekuje od mnie w pierwszym kwartale pracy?

Pierwsze trzy miesiące pracy managera są zazwyczaj kluczowe – to wtedy wykształca się więź z zespołem lub podejmowane są decyzje o rozbudowie zespołu lub jego redukcji bądź zamianie pracowników. Pierwszy kwartał pracy to również okres próbny dla managera, po którym ocenia się to, czy się sprawdzi na stanowisku. Wiedza o tym, jakie masz cele do zrealizowania pozwoli ci ocenić czy się możesz tego zadania podjąć i czy sobie z nim możesz poradzić. Firma może mieć nierealistyczne oczekiwania i warto byś o tym od razu wiedział.

4. Jakie Państwa zdaniem mogą być największe problemy na stanowisku, które mam objąć?

To pytanie daje ci możliwość dowiedzenia się tego, z czym firma boryka się w ramach zespołu, który będziesz prowadzić – czy jest duża rotacja? A może pracownicy nie są zmotywowani? Być może są kłopoty z przepływem informacji? To pytanie daje poczucie, że jesteś rozsądną i myślącą długodystansowo osobą, która zdaje sobie sprawę z możliwych trudności i chce się na nie przygotować.

5. Jakie są cele biznesowe firmy na kolejne 5 lat?

To pytanie pokazuje, że nie tylko myślisz o bieżących problemach, ale pragniesz związać się z firmą na dłużej. Pokazuje również, że myślisz strategicznie i wiesz, że wszelkie zmiany i plany firmy mają bezpośredni wpływ na twoją pracę i twój zespół. To pytanie daje też tobie możliwość zobaczenia dokąd firma zmierza, czy ma plan rozwoju i jaki i na ile może pomóc urzeczywistnić ci twoje cele zawodowe.

Przy rozmowie kwalifikacyjnej na ważne, kierownicze stanowisko, spotkanie rekrutacyjne nie powinno być jedynie „odpytywaniem kandydata”. Musi być rozmową dwóch partnerów, którzy zamierzają razem coś zbudować. Jeśli firma tego nie rozumie (co zaobserwujesz po osobie rekrutującej i tym jak reaguje na twoje pytania) to twoje stanowisko – mimo iż managerskie tak naprawdę będzie stanowiskiem operacyjnym i dobrze byś miał tego świadomość, zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracodawcy.