5 elementów, które zaburzają spójność Twojego CV

Celem Twojego CV jest przekonanie osoby prowadzącej rekrutacje do tego, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko na które aplikujesz. By to osiągnąć, Twoje CV musi być przygotowane perfekcyjnie (a przynajmniej najlepiej jak się da), by nie ryzykować, tego że  choć spełniasz kompetencje, to i tak nie zostaniesz zaproszony na rozmowę, bo osoba czytająca CV tych kompetencji nie zauważy. Jedną z rzeczy, która przeszkadza w czytaniu CV jest niespójność. Co ją powoduje?

Z niespójnością w CV mamy do czynienia wtedy, kiedy osoba czytająca CV nie potrafi wskazać co tak naprawdę kandydat umie, jakie ma doświadczenia w obszarze związanym z pracą o jaką się stara i  ma wrażenie, że z CV „nic nie wynika” – to „nic” to najczęściej poczucie, że osoba nie ma wystarczających kompetencji (bądź nie wiadomo dlaczego w ogóle wysłała CV). Nie zawsze to wrażenie jest słuszne – bywa, że CV jest niespójnie napisane i w efekcie osoba rekrutująca musiałaby się mocno w nie wczytać, by dostrzec to, czego u kandydata poszukuje. Co powoduje, że nasze CV staje się niespójne?

1.Brak dat w określeniu doświadczenia

Jedną z metod, jaką stosują kandydaci, by ukryć przerwy w zatrudnieniu, są bardzo ogólne daty wyrażone jedynie rokiem. Piszą, że pracowali w danej firmie w 2012- 2013. Nie wiadomo jednak, czy pracowali tam pełne dwa lata czy może 3 miesiące na przełomie lat. O ile ta metoda może się wydawać sposobem na ukrycie dziur, to tak naprawdę, osoby doświadczone w rekrutacji, zakładają że jest to sposób na ukrycie czegoś i dopytują o to w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto, pisanie samych dat rocznikowo powoduje, że w niektórych latach kandydaci mają wpisane 3-5 różnych doświadczeń zawodowych. To również wywołuje niejasność. Czy kandydat pracował wszędzie na raz? A może po kolei? Ile czasu? Jeśli do tego prace te są ze sobą nie związane, to niejasność tego, jakie w rzeczywistości kandydat ma doświadczenie jest bardzo duża.

2.Niejasna ścieżka kariery

Nie każdy ma to szczęście, że od początku aktywności zawodowej odkrywa to, co chce robić w życiu. Niekiedy szukamy swojej drogi dłużej, podejmując się różnych prac. A bywa i tak, że jednocześnie wykonujemy dwie różne prace kompletnie ze sobą nie związane, albo związane pośrednio (np. młody człowiek jest jednocześnie konsultantem call center i barmanem. Pracownik działu HR – rekrutrem i trenerem freelancerem). Wypisywanie tych zawodów obok siebie powoduje niejasność. Jak zatem sobie z tym radzić? Najlepiej podkreślić te prace, które wiążą się z tym co chcemy robić w firmie do której aplikujemy. A pozostałe informacje umieścić np. w dziale „informacje dodatkowe”.  Mało istotnych doświadczeń, trwających bardzo krótko, nie umieszczamy w CV.

Problemem z niejasną ścieżką kariery mogą być też sytuacje, w których kandydat nadmiernie skraca CV. Np. w jednej firmie pracował 4 lata. Zaczął od stażu aż doszedł do stanowiska kierownika. Nie pokazuje jednak ścieżki w CV, tylko od razu pisze o kierowniczym stanowisku. W efekcie wygląda to tak, jakby został kierownikiem tuż po studiach. Osoba rekrutująca zakłada wtedy, że a) kandydat pracował „u mamusi” b) kłamie c) coś tu nie gra (i nie wiadomo do końca co). To, że awansowałeś w ramach firmy, jest też ważne – pokazuje, że byłeś na tyle dobry, że szef uznał, że może powierzyć ci szersze kompetencje – nie pozbawiaj się tej zalety nie prezentując jej w CV.

3.Niepotrzebne szkolenia

Kandydaci potrafią wpisać do CV nawet szkolenie BHP. Zwłaszcza u młodych osób pojawiają się tez informacje o szkoleniach, które tak naprawdę były dwugodzinnymi wykładami realizowanymi na uczelni – np. w ramach targów pracy. Na początku kariery młodzi ludzie uczestniczą w wielu szkoleniach i często nie zawsze są one związane z wykonywanym zawodem. W późniejszym etapie kariery lista szkoleń, w jakich kandydat brał udział potrafi zajmować dwie strony. To wszystko to oczywiście ważne informacje, ale trzeba tu zachować umiar, tak by przekazać, że :

Za dużo szkoleń generuje chaos – osoba rekrutująca rzadko kiedy wczytuje się w nie dokładnie przed zaproszeniem kandydata na rozmowę rekrutacyjną, a jeśli  z listy szkoleń nie wynika żadna specjalizacja, bo kandydat brał udział zarówno w szkoleniach z rekrutacji, garncarstwa i reklamy Adwords, to poczucie niespójności jest bardzo duże.

4.Za dużo informacji o pracach nie związanych z tym co teraz robisz (lub pracą o jaką się starasz)

Poza kilkoma latami spędzonymi na stanowisku junior project managera, umieściłeś w CV również informacje o pracy przy zbiorach w Anglii, byciu barmanem, 3 miesięcznym epizodzie pracy na poczcie, sprzedaży marchewek i praktykach w domu opieki społecznej? Czytanie takiego CV jest trudne – nie wiadomo, jakie doświadczenia kandydata należy wziąć pod uwagę (a jeśli dodatkowo kandydat jako daty wpisał jedynie rok to problem z interpretacją jest jeszcze większy). Za dużo informacji, przez które Twoje CV ma 4 strony to też nie dobrze.

Oczywiście warto pokazać, że np. w czasie studiów pracowaliśmy dorywczo – nie musi to być jednak lista wszystkich prac – wystarczy jeśli wpiszemy je zbiorczo jako prace dorywcze (jeśli było ich sporo oraz nie nawiązywały bezpośrednio do tego, co teraz robimy).

5. Chaos informacyjny

Spójność w CV bardzo zaburza chaos informacyjny, który częściowo wiąże się ze zbyt dużą ilością informacji lub informacjami niepotrzebnymi, częściowo z wymieszaniem informacji (nie wiadomo , gdzie kończą się informacje o doświadczeniach zawodowych a gdzie zaczynają informacje o szkoleniach, albo nie wiadomo, które wykłady kandydat wygłosił, a na których był uczestnikiem). Chaos powoduje też błędne formatowanie – brak wyraźnych odstępów między sekcjami, nagłówków, wyraźnej struktury dokumentu.

Jak przekonać się, czy nasze CV jest spójne i nie jest chaotyczne? Dajmy je do przeczytania kilku znajomym – jeśli:

To znak, że należy je przerobić.

Tagi: