Ogłoszenie o pracę – bez stanowiska i wymagań

Coraz więcej dużych firm w USA zaczyna publikować ogłoszenia o pracę bez podania stanowiska na jakie jest prowadzona rekrutacja i bez wymagań odnośnie kandydatów – czy zaaplikowałbyś na takie stanowisko?

Otwarte stanowiska to nowy trend rekrutacyjny stosowany przez duże firmy, z rozbudowanymi działami HR. Polega on na tym, że rekrutuje się osoby bez wskazywania określonych wymagań czy kompetencji – to do działu HR należy ocena czy dany kandydat, do któregoś z działów firmy będzie pasował i czy sprawdzi się w pracy. Tym samym, taka forma rekrutacji nie ogranicza wyboru do osób, które akurat w danym momencie zdecydowały się przesłać CV i pozwala znaleźć osobę, która rzeczywiście w danej firmie chce pracować.

Dla kandydatów sama aplikacja na stanowisko jest prosta – nie trzeba specjalnie modyfikować CV ani pisać listu motywacyjnego pod stanowisko pracy (bo nie wiadomo o jakie stanowisko się staramy). Z drugiej strony, niesie ze sobą ryzyko straty czasu (nie wiadomo nawet jakie stanowiska są w danym momencie wolne) i wymaga dużej otwartości od kandydatów.

Pozyskane w ten sposób osoby są – po serii rozmów i testów – wprowadzane do bazy i zapraszane do spotkania w sprawie konkretnego stanowiska wtedy, kiedy specjaliści HR uznają, że na dany wakat dana osoba mogłaby się nadać i mogłaby taką pracą być zainteresowana.

Czy zdecydowalibyście się wysłać CV do firmy, która prowadzi otwartą rekrutację i nie macie pojęcia co mogłaby wam zaproponować i kiedy? Czy jednak bardziej tradycyjne ogłoszenia to dla was lepszy pomysł na szukanie pracy?

Tagi: