5 korzyści z lunchu w czasie pracy

Coraz więcej firm pozwala pracownikom w czasie pracy na lunch poza firmą lub w przygotowanym do tego pomieszczeniu w firmie. Warto z tej opcji korzystać – lunch w trakcie dnia pracy ma przynajmniej kilka korzyści, które warte są dodatkowych 30 minut spędzonych w firmie.

1.Rozmowa z kolegami z pracy

Lunch z kolegami daje możliwość do tego, by się lepiej poznać, nieco poplotkować (co bywa korzystne), w innym niż sala konferencyjna miejscu porozmawiać o projekcie – na większym luzie i w większym spokoju. Pracownicy, którzy spędzają ze sobą czas w porze lunchu bardziej się lubią i chętniej sobie pomagają.

2.Odpoczynek od monitora

Cały dzień przy komputerze męczy nie mniej niż fizyczna praca – zwłaszcza umysł i wzrok. 30 minut przerwy na lunch pozwala odpocząć i się zregenerować.

3. Lepsza praca mózgu
Około 13.00 – 15.00 doświadczamy w pracy spadku energii – to naturalny proces. Lunch – zarówno dzięki temu, że odpoczywamy, jak i dzięki temu, że dostarczamy do organizmu nieco energii poprawia naszą wydajność na resztę dnia. Wprawdzie tracimy 30 minut na przerwę, ale – jak mówią badania – zyskujemy około 40 przez to, że nasz mózg działa równie sprawnie jak rano (oczywiście, jeśli się nie przejemy).

4. Na zewnątrz jest zdrowiej

Czy wiesz, że twoje biurko to siedlisko bakterii? Komputer oraz słuchawka telefonu bywają w biurach bardziej zanieczyszczone niż deska toaletowa (nieprawdopodobne, ale prawdziwe). Dlatego znacznie zdrowiej jest zjeść lunch na mieście lub w kuchni pracowniczej niż przy biurku.

5. Dystans i perspektywa

Czasem siedzimy nad danym problemem kilka godzin i nadal nie możemy niczego wymyślić. To te chwile, kiedy po prostu zacinamy się na zadaniu. Przerwa – nawet krótka – może wywołać przełom. Efektem jest szybsze wypracowanie rozwiązania. By jednak ta metoda inkubacji pomysłu zadziałała, musimy odwrócić swoją uwagę od problemu – np. lunchem.

Tagi: