Pracodawca nie płaci – upublicznić jego nazwę!

Na taki pomysł wpadła Chorwacja, która na stronie tamtejszego urzędu skarbowego opublikowała listę pracodawców, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec pracowników. W sumie 7 tys firm i przedsiębiorców znalazło się na tym dość niechlubnym epitafium gospodarki.

Około 6 mld dolarów wynoszą zobowiązania przedsiębiorców – stąd pomysł by zmusić ich do płacenia pracownikom poprzez oficjalną publikację zaległości. Dzięki niej o tym, że firma nie jest wypłacalna wiedzą nie tylko potencjalni kandydaci do pracy, ale również kontrahenci – co może odbić się na firmach, które zdecydowały się w ten sposób na pracownikach oszczędzać. Na liście znajdują się głównie firmy średniej wielkości, ale okazuje się, że problem mają również przedszkola, kancelarie adwokackie a nawet instytucje publiczne i kościoły.

To nie pierwsza akcja upubliczniania danych dłużników – dwa lata temu pojawiła się w Chorwacji podobna lista – tyle, że znaleźli się na niej ci, którzy unikali płacenia podatków. A taki to piękny kraj (fot.tytułowe)

Jak myślicie – czy w Polsce też należałoby stworzyć taką listę z danymi firm, które nie płacą na czas?

Tagi: