5 powodów dla których nie dzwonią, mimo iż jesteś idealnym kandydatem

Spełniam wszystkie wymagania! Ta oferta jest jak stworzona dla mnie! – myślisz z radością i wysyłasz CV. Niestety mijają dni i nikt nie oddzwania. Dlaczego? Jaki może być powód tego, że choć uważasz, że idealnie spełniasz wszystkie warunki, to jednak nie otrzymujesz telefonu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy.

1.Nie spełniasz kluczowego kryterium

Czytając ogłoszenie rekrutacyjne można niekiedy odnieść wrażenie, jakby opisane w nim wymagania względem kandydata były idealnie dopasowane do kompetencji kandydata. W każdym ogłoszeniu są jednak uwzględnione zarówno kryteria konieczne jakie musi spełniać kandydat, jak i kryteria dodatkowe – które są mile widziane, ale nie aż tak ważne (kompetencje kandydata mogą się w ich zakresie nieco różnić). Przykładem kryterium koniecznego może być np. określone wykształcenie, jakiś certyfikat, wymagania dotyczące znajomości języka obcego. Kryterium, które może nie zostać spełnione w 100% np. okres doświadczenia (np. kandydat ma 4 lata doświadczenia, a pracodawca wymaga 5 lat). Zdarza się, że osoba wysyłająca CV nie spełnia z całej listy wymagań tylko jednego kryterium (na domiar złego nie podkreślonego w ogłoszeniu wyraźnie). To jedno kryterium jest jednak konieczne i jeśli kandydat go nie spełnia, to nawet jeśli posiada wszystkie pozostałe wymagane kompetencje, nie zostanie zaproszony na spotkanie.

2.W twoim CV nie widać doświadczenia

Masz doświadczenie i niezbędną wiedzę. Wiesz to. Twój potencjalny pracodawca jednak tego nie wie – nie zna cię, nie wie z jakimi problemami borykałeś się w poprzedniej pracy, jak sobie z nimi poradziłeś. Jeśli nie opiszesz dokładnie zakresu obowiązków, nie podkreślisz sukcesów, nie ma w nim wyraźnie podkreślonych konkretnych elementów twojego doświadczenia, to CV może sugerować niewielkie lub niekompatybilne z wymaganiami doświadczenie. Zawsze patrz na swoje CV tak, jak robi to obca osoba, która cię nie zna i nie wie czym tak naprawdę zajmowałeś się w pracy.

3.Popełniłeś jakiś błąd w CV lub przy wysyłce maila

Zły numer telefonu, CV które się nie otwiera, brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, nagłówek skierowany do innej firmy – takie błędy, choć formalne, mogą spowodować brak odpowiedzi ze strony firm, do których wysyłasz aplikację. Każdy drobiazg się liczy i może się zdarzyć, że nikt nie dzwoni, bo w stopce maila masz nonszalancki podpis lub błędny numer telefonu.

4.Masz CV z błędami

Nie każdy pracodawca jest na to wrażliwy, ale zdarzają się tacy, dla których choć jedna literówka w CV lub nieodpowiednie formatowanie powoduje, że CV kandydata ląduje w koszu. Dlaczego? Otóż najczęściej jest to związane z przypisywaniem błędom w CV cech osobowości lub motywacji. Pracodawca może uważać, że osoba, która nie dość dokładnie sprawdziła CV jest niechlujna i chaotyczna, nie potrafi doprowadzić spraw do końca. Na niektórych stanowiskach (np. asystenckim) umiejętność właściwego formatowania dokumentów jest jednym z podstawowych obowiązków – jeśli nie umiesz sformatować własnego CV, to jak będziesz formatował korespondencję służbową?

5.Praca nie istnieje

Ostatnim powodem – dość rzadkim, ale niestety zdarzającym się jest fakt, że oferta pracy jest fikcyjna – po prostu agencja doradztwa personalnego tworzy bazę potencjalnych kandydatów, ale ogłoszenia w tym momencie nie ma. Może być też tak, że firma sprawdza lojalność pracowników i nie podając nazwy firmy, publikuje ogłoszenie by sprawdzić czy jej pracownicy zaaplikują. Nieetyczne? I owszem, ale się zdarza. W końcu, może być też tak, że od momentu publikacji ogłoszenia o pracę do momentu w którym wysłałeś CV minęło na tyle dużo czasu, że firma w międzyczasie zrezygnowała z obsadzania stanowiska (w dużych firmach zdarza się tego typu zmiana decyzji) bądź zaproszono na spotkanie kandydata, który okazał się być idealny i zaproponowano mu pracę, a nikt nie zadał sobie trudu zdjęcia ogłoszenia rekrutacyjnego z serwisu ogłoszeniowego.

Tagi: