Dbaj o kontakt wzrokowy na rozmowie kwalifikacyjnej

przywitanie Dbaj o kontakt wzrokowy na rozmowie kwalifikacyjnej Czy jesteś nieśmiały czy nie, musisz poradzić sobie z jedną rzeczą na rozmowie kwalifikacyjnej – utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Jego brak może kosztować cię utratę szansy na pracę.

Z rzadka, (ale jednak) zdarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych kandydaci, którzy nie są w stanie nie tylko utrzymywać kontaktu wzrokowego z osobą rekrutującą, ale nawet na nią spojrzeć. Jeśli należysz do tych osób, to musisz to natychmiast zmienić, bo najprawdopodobniej to właśnie ten fakt sprawia, że nie dostajesz propozycji pracy.

Brak kontaktu wzrokowego i trudności z jego utrzymaniem mogą pojawiać się u osób:

  • nieśmiałych,
  • introwertycznych,
  • o niskim poczuciu własnej wartości,
  • przestraszonych,
  • onieśmielonych (np. w sytuacji w której osoba rekrutująca jest idealnie w „typie” kandydata – czyli po prostu mu się podoba),
  • bez kompetencji w zakresie relacji interpersonalnych.

Niezależnie od powodów dla których tego kontaktu wzrokowego nie potrafisz utrzymać, dla osoby prowadzącej rekrutację jest to zły sygnał. Nie tylko zaczyna się ona zastanawiać, które z cech wymienionych powyżej posiadasz, ale również – przy braku kontaktu wzrokowego – nie może zadziać się jedna, ważna rzecz. Trudno cię polubić.

Sympatia do kogoś pojawia się wtedy, kiedy z tą osobą nawiązujemy kontakt. Brak kontaktu wzrokowego to jednocześnie trudność w komunikacji i brak porozumienia. Jeśli zatem osoba rekrutująca będzie miała kogoś do pracy wybrać (zwłaszcza, jeśli to jest manager który z tą osobą będzie pracować) to będzie wolała zdecydować się na osobę, do której poczuła choć nić sympatii. Jeśli nie utrzymujesz kontaktu wzrokowego a nawet go zdecydowanie unikasz, to po prostu manager nie poczuje żadnej więzi – a w takiej sytuacji nawet najlepsze kompetencje nie pomogą.

Dodaj komentarz