7 rzeczy które mogą zaskoczyć na rekrutacji osoby 50 +

Osoby po 50 tym roku życia – zwłaszcza te, które dawno nie szukały pracy, mogą się czuć nieco zagubione podczas szukania pracy w dzisiejszych czasach. Sposób komunikacji z kandydatem oraz techniki rekrutacji przez ostatnich kilkanaście lat drastycznie się zmieniły. Jeszcze w latach 90 tych CV często składaliśmy w papierowej formie, a rekrutacja polegała na rozmowie kwalifikacyjnej. Dziś trzeba być przygotowanym na zupełnie inne metody i narzędzia. Co może zaskoczyć osobę 50+ w trakcie rekrutacji?

1.Komunikacja mailowa

Konieczność bycia on-line nie dotyczy tylko tego, by wysłać CV elektronicznie. Trzeba być gotowym na to, by stale korzystać ze skrzynki mailowej przy szukaniu pracy. Osoba rekrutująca może przecież zadać mailem dodatkowe pytanie, przesłać zadanie czy nawet nie podać dokładnego adresu zapraszając kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, tylko wysłać informację mailowo. Zatem rozpoczynając szukanie pracy, trzeba być przygotowanym na to, że skrzynkę mailową należy sprawdzić przynajmniej 2 razy dziennie.

2.Rozmowy kwalifikacyjne przez Skype

Prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych poprzez komunikację video to coraz popularniejsza forma spotkań rekrutacyjnych – przynajmniej w obszarze pierwszego etapu rekrutacji. Rozmowa video jest szybsza i tańsza – i to zarówno dla pracodawcy jak i kandydata. Aby jednak móc ją przeprowadzić, trzeba posiadać odpowiedni sprzęt oraz konto np. na skype. Z takich narzędzi korzysta spora ilość nieco starszych internautów, ale dla wielu odbywanie w ten sposób rozmowy kwalifikacyjnej będzie nowością. Warto się do takiego spotkania przygotować tak samo jak do każdej bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej i podejść do niej tak samo poważnie. Wliczając w to elegancki strój i zadbanie o to, by nikt i nic nie przeszkadzało w spotkaniu.

3.Assessment Center

Narzędzie rekrutacji, które dopiero od ponad dekady lat jest nieco szerzej spotykane w rekrutacji w Polsce. Stosuje się je głównie w rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla managerskiego, choć bywają firmy, które przeprowadzają sesje AC nawet dla stażystów. AC polega na spotkaniu, podczas którego kandydaci wspólnie (w kilkuosobowej grupie) rozwiązują przygotowane przez assessorów zadania. Ci zaś obserwują proces rozwiązywania zadań i diagnozują kompetencje kandydatów. Dla osób nieprzyzwyczajonych do takiej metody rekrutacji AC są szczególnie stresujące głównie przez to, że podczas spotkania widzi się swoich „oponentów” a wykonywanie zadań prowadzone jest pod obserwacją. Z relacji osób zajmujących się rekrutacją wynika, że to właśnie osoby 50+ najtrudniej znoszą AC. Irytują się tym,że są obserwowane i nie widzą sensu brania udziału w takiej metodzie rekrutacji (zdarza się tu porównanie sesji Assessment do castingu na pracownika). Tymczasem Assessment jest metodą, która najpełniej pozwala przewidzieć to, czy pracownik będzie sobie na danym stanowisku radził.

4. Testy osobowości

W firmach, w których rekrutacja prowadzona jest przez agencje doradztwa personalnego lub które posiadają w swoich działach HR psychologów bywają stosowane testy osobowości. Są to narzędzia psychometryczne, których celem jest oszacowanie poziomu określonych kompetencji i cech osobowości u kandydatów i dopasowanie ich do profilu pożądanego pracownika. Użyteczności testów osobowości w procesie rekrutacji jest sprawą sporną, ale nie zmienia to faktu, że z takim narzędziem można się spotkać. Nie należy się go bać, ani próbować przechytrzyć – kandydat nie wie jaki poziom kompetencji jest optymalny na danym stanowisku i jak wygląda profil idealnego pracownika, zatem ciężko go”udać”. Warto jednak pamiętać o tym,że na badania psychologiczne musimy wyrazić zgodę a po badaniu przysługuje nam wgląd w interpretację psychologiczną wyników.

5.Testy kompetencji

To narzędzia na zbadać określone umiejętności i kompetencje pracownika (np. poziom kreatywności, spostrzegawczość czy umiejętność priorytetyzacji zadań). Najczęściej są to testy typu „papier – ołówek” – również w wersji elektronicznej, niekiedy wykonywane z domu i bywają mylone z testami osobowości. Do wyników tych testów nie przysługuje kandydatowi wgląd (choć można go otrzymać w niektórych firmach lub o niego poprosić). Przygotować się do testów kompetencji – podobnie jak do testów osobowości czy AC można jedynie poprzez podejście do testu wyspanym i z pozytywnym nastawieniem (wtedy mamy lepsze zdolności poznawcze).

6. Zadanie przy komputerze

To czego często obawiają się pracodawcy decydując się na zatrudnienie pracownika 50+ to brak kompetencji w zakresie obsługi programu komputerowych czy obsługi samego urządzenia. Stąd częste testy realizowane przy komputerze. Mogą polegać na konieczności zrobienia czegoś w edytorze tekstu, excelu czy wyszukaniu czegoś w internecie. Mają za zadanie zbadać to, jak kandydat sobie z komputerem radzi. Przygotować się do nich można jedynie poprzez codzienną pracę z komputerem i poznawanie jego tajemnic.

7. Test językowy

Dużą nowością dla osób 50+ może być również test językowy, stosowany tak, gdzie wymagana jest znajomość języka. Test może mieć charakter pisemny, choć dużo częściej będzie to po prostu rozmowa w wybranym języku.