5 powodów dla których nie masz pracy marzeń

Czytasz o pracy testera zjeżdżalni wodnej, specjalisty ds. snu czy osoby, która pracuje na egzotycznej wyspie i wzdychasz smutnie za pracą marzeń męcząc się w swoim boksie przez 8 godzin dziennie? „Takie prace nie leżą na ulicy” –  myślisz. „Wszyscy moi znajomi męczą się w pracy” – dodajesz ponuro. Wiesz, że takie właśnie myślenie odpowiada za to, że tej pracy marzeń nie masz? Zobacz, który z 5 powodów jest winien tego, że nie masz pracy marzeń – a może wszystkie?

1.Nie wiesz, co cię cieszy

Praca marzeń może być ich spełnieniem tylko w jednej sytuacji – kiedy mamy te marzenia. Jeśli żadne z Twoich marzeń nie jest związane z pracą, nie wiesz co by cię cieszyło, nie potrafisz określić co chciałbyś robić i nie widzisz żadnej ścieżki kariery, która powoduje przyjemne mrowienie w okolicach żołądka, to jak masz tą pracę marzeń znaleźć? Najczęstszym problemem z którego wynika to, że męczymy się w swoich codziennych pracach nie jest to, że nie ma na rynku pracy dającej pieniądzem satysfakcję i zadowolenie, tylko to, że nie potrafimy określić, co dałoby nam satysfakcję i co lubimy robić. Brak pasji i zainteresowań, brak znajomości siebie i ograniczanie się do codziennej rutyny sprawiają, że nie możemy znaleźć pracy marzeń, bo tych marzeń po prostu nie ma.

Usiądź i zastanów się, jaki rodzaj pracy sprawiałby ci przyjemność. Co lubisz robić? Przy czym czas zaczyna płynąć ci bardzo szybko, co sprawia, że zapominasz o bożym świecie? Wypisz sobie cechy, jakie powinna mieć Twoja idealna praca – będzie ci łatwiej określić to, co jest twoją pracą marzeń.

2.Mylisz pracę marzeń z wakacjami od pracy

Praca marzeń kojarzy ci się z siedzeniem cały dzień na leżaku, z drinkiem z palemką w dłoni i branie za to pieniędzy? Rozczaruję cię – takiej pracy nie ma. Nawet zwycięzca najlepszej pracy na świecie nie leżał do góry brzuchem na plaży przez cały dzień. Praca, która daje satysfakcję nie jest nic nie robieniem. Jest za to wykonywaniem obowiązków (mniej i bardziej przyjemnych), które w ogólnym podsumowaniu dają nam satysfakcję i radość z tego, że to robimy. Pracą marzeń może być każda praca – byle tylko była ona związana z tym, co lubimy robić. Jeśli przyjemność sprawia ci pomaganie innym, to pracą marzeń będzie dla ciebie praca doradcy czy opiekuna. Jeśli jednak wolisz spędzać czas samotni i nie lubisz kontaktów z ludźmi, to ta sama praca zamieni się w Twój najgorszy koszmar.

Zastanów się, czy aby nie narzekasz nie dlatego, że nie lubisz swojej pracy, tylko dlatego, że w ogóle musisz pracować. Być może pomogłaby zmiana warunków pracy – czego tak naprawdę w swojej pracy najbardziej nie cierpisz? Szefa? Porannego wstawania, kontaktów z ludźmi, konkretnych zadań? Zastanów się nad tym i szukaj takiej pracy, która te zmienne pozwoli wyeliminować.

3. Boisz się podjąć wyzwanie

Masz marzenia, wiesz co lubisz robić, ale boisz się, że z tego nie da się żyć, że trzeba by wyjechać do innego miasta, by się w tym obszarze rozwinąć, że już jesteś za stary by zaczynać od nowa. Każda osoba, która boi się podjąć wyzwanie, ma przynajmniej kilka wymówek, którymi tłumaczy sobie to, że nadal siedzi w starej pracy i nie rozwija swoich pasji, umiejętności i nie realizuje marzeń. Czasem powodem są sprawy osobiste, czasem strach przed podjęciem ryzyka, czasem to, że inni odwodzą nas od naszych pomysłów uważając je za głupie lub niewarte zachodu. Problem w tym, że nie podejmując wyzwania nie jesteś w stanie wygrać – bo żeby wygrać, trzeba na tej loterii kupić los.

Aby móc znaleźć prace marzeń trzeba zacząć jej aktywnie szukać – wysyłać aplikacje, dbać o własny wizerunek, poznawać nowych ludzi, budować networking, brać udział w konkursach i szukać opcji i ścieżek. I przede wszystkim pokonać strach przed zmianą i podjęciem ryzyka.

4.Nie wierzysz w siebie

„Chciałbym być zawodowym fotografem, ale nie umiem robić aż tak dobrych zdjęć jak profesjonaliści. Może i mógłbym teraz zacząć uczyć się programowania, ale przecież nie dam rady nadrobić tylu straconych lat.”  – znasz to skądś? Takie zdania wygłaszają osoby, których poczucie własnej wartości blokuje możliwość zrealizowania swoich pasji. Wiara w siebie i swoje umiejętności to jedna z podstaw – bez niej trudno utrzymać motywację do działania.

Jeśli sam nie wierzysz w siebie, to znajdź ludzi, którzy cenią cię za określone umiejętności. Poproś ich by wskazali twoje mocne strony i pokazali ci ile jesteś wart!.

5.Nie masz ochoty ciężko pracować.

Nie na darmo stare przysłowie mówi, że bez pracy nie ma kołaczy. Każda osoba, która osiągnęła sukces musiała na niego w ten czy inny sposób zapracować. Przypomnij sobie teorię, która mówi o tym, że aby zostać w czymś ekspertem trzeba przepracować w tym obszarze 10.000 godzin. Jasne, talent pomaga, ale przeważająca część sukcesu to po prostu ciężka praca. By zdobyć prace marzeń, tą prace też trzeba wykonać – budując swój wizerunek jako eksperta, rozwijając swoje umiejętności, dając sobie szanse. Poza  częścią celebrytów, którzy są znani z tego, że są znani (lub dobrze się urodzili), pozostali ludzie, którzy osiągnęli sukces po prostu na niego zapracowali. Steve Jobs czy Sergey Brin czy  nie spędzali 3 godzin dziennie przed telewizorem.

Czy jesteś gotowy na to, by część swojego wolnego czasu poświęcić na pracę nad sobą? Ćwiczenie swoich umiejętności, rozwój wiedzy i kompetencji? Czy godzisz się na to, by aby zdobyć wymarzony zawód czy mieć komfort robienia tego co cię bawi, będziesz musiał sporo czasu poświęcić na pracę nad sobą bez pewności odniesienia sukcesu? Czy raczej wolisz spokojną prace od 8.00 – 16.00 i wolny czas każdego popołudnia? Oczywiście, jeśli tak wygląda twoja praca marzeń to nie ma problemu – realizuj się.