5 rzeczy, które pracodawcy widzą w Twoim CV (a ty ich nie widzisz)

Przygotowujesz CV, chcesz pokazać swoje kompetencje i umiejętności, sprawić, by zachwycony potencjalny pracodawca od razu sięgnął po telefon i zadzwonił z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Tymczasem pracodawca na CV patrzy nieco inaczej – widząc w nim rzeczy, których my – jako twórcy CV – nie zauważamy. Co takiego może dostrzec w CV pracodawca co wykracza poza to, co w CV zostało zapisane w postaci słów?

Pracodawca czy rekruter oceniając CV patrzy nie tylko na to co zostało w nim zapisane, ale również na to, jak zostało to zapisane, czyli: jak sformatowany jest dokument, jakie wybrano zdjęcie, jaki jest adres e-mail, jakich słów używa kandydat, czy popełnił błąd ortograficzny czy gramatyczny, jaką wybrał czcionkę itd. Nie zapominajcie, że wielu rekruterów to psycholodzy, którzy choć nie są profetami, są w stanie pewne kwestie wyczytać z tego, jak CV zostało napisane. Poza tym , standardowy rekruter widział setki CV i odbył dziesiątki rozmów – jego doświadczenie z tych spotkań i analiz przekłada się na to, że może szybko i łatwo przyjąć jakieś hipotezy, wynikające po prostu ze statystycznych obserwacji. Przykładowo, jeśli 20 razy okazało się, że osoba która robi literówki w CV jest niedokładna w pracy, to jeśli nawet w 2 na 100 przypadkach okaże się, że te literówki są sprawą czegoś innego, to i tak, osoba rekrutująca założy, że chodzi tu o brak dokładności – bo statystycznie tak właśnie jest.

Co zatem rekruter czy pracodawca może zobaczyć z Twoim CV, z czego nie zdajesz sobie sprawy?

1.Umiejętność formatowania dokumentów (lub jego brak)

Choć wielu kandydatom wydaje się to mało istotne, dla pracodawców często jest ważne. Umiejętność formatowania mówi bowiem o tym, jakie są kompetencje w pracy z edytorem tekstu (i biada temu, kto wpisze w CV umiejętność obsługi programu Word, a jego CV jest fatalnie sformatowane), jak dokładny jest kandydat oraz czy miał okazję pracować zawodowo z korespondencją urzędowo – firmową. Oczywiście, jeśli szukamy magazyniera czy analityka kredytowego, to umiejętności pracy z edytorem nie są może kluczowe, ale na stanowiska asystenckie, biurowe, urzędowe, jest to praktycznie kluczowa kompetencja. Zatem jeśli zostawiasz wdowy na końcu akapitu, nie potrafisz zastosować twardej spacji, nie stosujesz nagłówków, a twoje listowania mają za każdym razem inne bulletowanie, to wniosek jest jeden – „kandydat nie potrafi obsługiwać programu Word”.

2.Świadomość własnych mocnych stron

To, jakie cechy wypisałeś w CV jako swoje mocne strony daje informacje o tym, czy masz jakąkolwiek świadomość własnych kompetencji czy nie. Czy wypisałeś te rzeczy, które rzeczywiście są ważne na stanowisku pracy, na którym pracowałeś? Czy może te, które są teraz „modne”? Czy podkreślasz te kompetencje, które przydają się w pracy i które można zweryfikować, czy takie, które są mało istotne i niesprawdzalne? Dlaczego dla pracodawcy samoświadomość kandydata jest ważna? Bo mówi o tym, jak z taką osobą będzie się pracować- czy będzie można ją czegoś nauczyć, czy zdaje sobie ona sprawę z tego co już umie a czego nie. Nawet najlepiej przygotowany do pracy kandydat, który nie będzie się rozwijał pracując, szybko straci swoją przewagę – w efekcie takich pracowników, którzy nie czują potrzeby rozwoju, którym wydaje się, że mają potrzebne kompetencje (a ich nie mają) się po prostu nie zatrudnia.

3.Zaangażowanie w zdobycie pracy w tej właśnie firmie

Każdy pracodawca – choć zdaje sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie nie jest jedyną firmą do jakiej wysłałeś CV – chciałby by potencjalny pracownik rzeczywiście chciał u niego pracować i czuł się zaangażowany. Jeśli wysyłasz CV, które zawiera nieistotne z punktu widzenia stanowiska i firmy informacje (np. zawarłeś informację o posiadaniu książeczki sanitarno – epidemiologicznej, a starasz się o pracę w banku) to dla osoby prowadzącej rekrutację jest informacja, że nie zadałeś sobie trudu przygotowania CV pod ofertę pracy, a to znaczy zaś, że jakoś szczególnie ci na pracy w tej właśnie firmie nie zależy.

4.Bycie leniwym i / lub niekonsekwentnym

Te same słowa wykorzystane przy kolejnych opisach zadań na stanowiskach w firmie, wykorzystanie kilku rodzajów czcionek, brak formatowania, suche fakty z życia bez próby opisania swoich kompetencji i sukcesów – takie „kwiatki” w CV sugerują , że kandydat jest a) leniwy (bo nie chciało mu się poprawić CV, albo po prostu przeklejał fragmenty z innych CV bezmyślnie b) brak mu konsekwencji (głównie chodzi tu o zmiany czcionek i formatowania)

5.Chęć ukrycia czegoś

Brak dat w CV, kolejne prace opisane jedynie rocznikami, brak daty urodzenia czy ukończenia studiów (lub informacji czy studia zostały zakończone czy nie) sugerują pracodawcy, że kandydat ma coś do ukrycia. Być może tak nie jest, ale na pewno – jeśli dojdzie do spotkania z pracodawcą – ten wypyta kandydata znacznie dokładniej podejrzewając, że kandydat może kłamać i chcieć coś zataić. Pracodawca (lub rekruter) i tak się dowie tego, czego się dowiedzieć chce – ale za to może „kopać” znacznie głębiej niż gdyby nie podejrzewał kandydata o chęć ukrycia czegoś.