Pasja w pracy – dlaczego jest tak ważna?

happy work Pasja w pracy – dlaczego jest tak ważna? Ostatnio rozmawiałam z kilkoma rekruterami w dużych (i mniejszych) firmach pytając ich o to, co według nich jest najważniejszą kompetencją kandydatów, która sprawia, że kandydat od razu jest postrzegany jako „biały kruk”. Rozmawialiśmy o bardzo różnych stanowiskach – od operacyjnych po stanowiska wysokiego szczebla zarządzania. Niezależnie od zawodu, branży czy poziomu doświadczenia większość mówiła o jednej, najważniejszej cesze kandydata.

Jest nią pasja do tego, co miałoby się na tym stanowisku robić. Zainteresowanie, zaciekawienie i ogromna chęć do tego, by w swój obszar pracy włożyć całe swoje serce. Kandydatowi, który ma pasję do tego co robi, zostanie wybaczone mniejsze niż wymagane doświadczenie, brak znajomości określonego oprogramowania czy narzędzia, czy brak niektórych kompetencji. Niekiedy nawet pracodawca dla takiego kandydata zgodzi się przekroczyć ustalony przez siebie budżet wynagrodzenia.

Jak rekruterzy opisują pasje u kandydatów? Najczęściej mówią o tym, że takiej osoby „zaczynają błyszczeć się oczy, kiedy mówi o zadaniach i projektach”. Oznacza to po prostu to, że pytając kandydata o obowiązki, kandydat wciąga się w rozmowę i zaczyna opowiadać o tym co go zaciekawiło, dlaczego lubi daną rzecz, jak sobie z nią radzi. Mówi z energią, zaangażowaniem i trudno mu nawet przerwać, kiedy zaczyna opowiadać.

Jeśli nadal nie wiecie, ja wyglądać może opowiadanie z pasją o pracy to przypomnijcie sobie jakiegokolwiek znajomego, który zadręczał was opowieściami o swoim hobby, o którym może mówić godzinami – chodzi dokładnie o ten sam błysk w oku.

Dlaczego ludzie z pasją są bardziej cenieni? Nie dlatego, że będą pracować dłużej i za pół darmo. Główne powody to:

 • będą stale aktualizować i zdobywać wiedzę,
 • zadania będą dla nich wyzwaniem a nie przykrym obowiązkiem,
 • będą motywować się tym co robią a nie jedynie wynagrodzeniem (choć nie znaczy to, że wynagrodzenie nie jest dla nich ważne),
 • będą mniej narzekać niż pracownicy bez pasji i dzięki temu nie podkopią morale teamu.

Czy czujesz, że masz pasję do tego co robisz? W takim razie nie martw się – pracę masz w kieszeni. A jeśli nie odkryłeś jeszcze tego, co naprawdę cię”kręci”to szukaj – masz tylko jedno życie. Czy chcesz je marnować na robienie czegoś, do czego nie masz serca?

Dodaj komentarz

2 Responses to “Pasja w pracy – dlaczego jest tak ważna?”

 1. emigrant says:

  Pasję w “pracy” odkryłem dopiero po wyjeździe z PL…
  2.5 tys funtów netto miesięcznie na koncie + nadgodziny dają mi ogromną frajdę z tego co robię zawodowo.

 2. Fell says:

  Sęk w tym, że nie zawsze jest tak, że wykonywana praca jest dla nas pasją. Moim zdaniem może wystarczyć, że lubimy naszą pracę i mamy satysfakcjonujące zarobki i to jest ok.