Chcesz pracować w Rosji? Bez rosyjskiego nie da rady

praca za dziekuje Chcesz pracować w Rosji? Bez rosyjskiego nie da rady Dlaczego? Bo być może nacjonaliści zablokują możliwość rozmawiania w innym języku niż rosyjski w pracy – taki mają zamiar i nie obchodzi ich to, że wielu pracowników z zagranicy pracujących w Rosji, nie zna tego języka.

Za pomysł zakazu porozumiewania się w miejscu pracy w innym języku niż rosyjski odpowiada Partia Liberalno – Demokratyczna. Motywacją zakazu jest fakt, że zagraniczni pracownicy w czasie przerwy rozmawiają ze sobą w swoich ojczystych językach i Rosjanie, którzy z nim pracują są tym oburzeni. W końcu jeśli taki „zagranicznik” chce w Rosji pracować, to niech się języka nauczy, albo wyjedzie i zwolni miejsce specjaliście, który wie jak się zachować w towarzystwie! Wnioskodawcy twierdzą również, że imigranci nie cenią kultury rosyjskiej i swoją ignorancją w zakresie języka dodatkowo wprowadzają zamieszanie i niepokój wśród pozostałych pracowników.  Zakaz zmotywowałby zatem do poszanowania kultury. Warto dodać, że miałby objąć wszystkich – również pracowników wysokiego szczebla.

Zakaz prawdopodobnie nie zostanie uchwalony, bo mocno zamknąłby rosyjską gospodarką i lobbyści się na to nie zgodzą. Niemniej jednak po tym pomyśle widać, że imigrantom wcale nie jest w Rosji łatwo – nawet jeśli pracują na wysokich, managerskich stanowiskach.

A co wy sądzicie o takim nakazie mówienia jedynie po polsku w naszym kraju? Ciekawe co stałoby się z wszystkimi międzynarodowymi korporacjami, w których mimo wszystko pracuje wiele osób spoza Polski. A nasz język nie należy do takich, których łatwo się nauczyć.

Dodaj komentarz

8 Responses to “Chcesz pracować w Rosji? Bez rosyjskiego nie da rady”

 1. emigrant says:

  Niemożliwe !!! W ROSJI wymagają języka rosyjskiego ROTFL… Czyli tak jak w całym cywilizowanym świecie – w kraju zatrudnienia należy w pracy mówić w języku w kraju w którym się znajduje.

  Tylko nie w zacofanej Polsce gdzie pracując w “międzynarodowej korporacji” czy nawet w geszefcie zatrudniajacym 3 ludzi wymagana jest biegła znajomość języka obcego do komunikacji z… innymi polakami.

  W normalnych krajach jeżeli szef oddziału nie zna języka pracowników to w firmie jest zatrudniony TŁUMACZ do komunikacji z podwładnymi.

  • Sabina Stodolak says:

   Myli się Pan (tak, ja wiem że to niemożliwe 🙂 , bo pracuje Pan w kraju, którego językiem włada większość. W Holandii w firmach inżynieryjnych podstawą jest angielski i nikt nie wymaga tego, by obcokrajowcy uczyli się holenderskiego.
   A myślał Pan o tym, by zmienić obywatelstwo? Wtedy nie miałby Pan nic wspólnego z tym zacofanym krajem i nie musiałby się Pan wstydzić że Pan jest z biedolandu. To musi być okropnie upokarzające jak Pana pytają skąd Pan jest. Strasznie Panu współczuję.

   • emigrant says:

    Naprawdę? W ilu firmach “inżynieryjskich” pracowała Pani w Holandii?? Ja w żadnej jednym z powodów dla których nie wyjechałem do Holandii był wymóg znajomości języka HOLENDERSKIEGO, z tych samych powodów nie aplikowałem na żadne stanowisko do Norwegii gdzie w firmach inżynierskich z mojej branży wymagany był język NORWESKI.

    Co do obywatelstwa to nie muszę “zmieniać”… mam już dwa.
    Co do współczucia… no cóż – ja Pani nie współczuje marnej wypłaty na poziomie tygodniówki z normalnego kraju – każdy ma to co lubi.

    • A szkoda – jakby Pan miał w sobie więcej współczucia i innych pozytywnych emocji to może nie byłby Pan tak sfrustrowany. Natomiast ma Pan rację- każdy ma co lubi. Jedni lubią cieszyć się życiem, a inni życie poświęcają na narzekanie 🙂

     • emigrant says:

      hahaha… ja proszę Pani nie mam żadnego powodu być “sfrustrowany”… co miesiąc dostaję taką wypłatę o której Pani może tylko pomarzyć.

      To nie ja mam “frustracje” tylko Pani czytając moje komentarze dementujące co poniektóre bzdury które Pani tu pisze.

      Co do “cieszenia się życiem”… to gdzie Pani jedzie na święta? Ja się wybieram na wyspy kanaryjskie trochę rozgrzać kości (bo tu w UK jest już zimno… całe 15 stopni w dzień)

     • Sabina Stodolak says:

      Je ja spędzam z ludźmi, których kocham 🙂

  • Semar says:

   Pracuję w firmie produkującej podzespoły dla Intela. W Holandii właśnie. Wraz ze mną Niemcy, Francuzi a nawet jeden chłopak z Aruby. Wszyscy mówią po angielsku – holenderski zna tylko kilka osób

 2. Rosja says:

  Gdzie mam szansę znaleźć oferty pracy dla specjalistów inżynierów w Rosji ze znajomością języka rosyjskiego?