Chcesz pracować w Rosji? Bez rosyjskiego nie da rady

Dlaczego? Bo być może nacjonaliści zablokują możliwość rozmawiania w innym języku niż rosyjski w pracy – taki mają zamiar i nie obchodzi ich to, że wielu pracowników z zagranicy pracujących w Rosji, nie zna tego języka.

Za pomysł zakazu porozumiewania się w miejscu pracy w innym języku niż rosyjski odpowiada Partia Liberalno – Demokratyczna. Motywacją zakazu jest fakt, że zagraniczni pracownicy w czasie przerwy rozmawiają ze sobą w swoich ojczystych językach i Rosjanie, którzy z nim pracują są tym oburzeni. W końcu jeśli taki „zagranicznik” chce w Rosji pracować, to niech się języka nauczy, albo wyjedzie i zwolni miejsce specjaliście, który wie jak się zachować w towarzystwie! Wnioskodawcy twierdzą również, że imigranci nie cenią kultury rosyjskiej i swoją ignorancją w zakresie języka dodatkowo wprowadzają zamieszanie i niepokój wśród pozostałych pracowników.  Zakaz zmotywowałby zatem do poszanowania kultury. Warto dodać, że miałby objąć wszystkich – również pracowników wysokiego szczebla.

Zakaz prawdopodobnie nie zostanie uchwalony, bo mocno zamknąłby rosyjską gospodarką i lobbyści się na to nie zgodzą. Niemniej jednak po tym pomyśle widać, że imigrantom wcale nie jest w Rosji łatwo – nawet jeśli pracują na wysokich, managerskich stanowiskach.

A co wy sądzicie o takim nakazie mówienia jedynie po polsku w naszym kraju? Ciekawe co stałoby się z wszystkimi międzynarodowymi korporacjami, w których mimo wszystko pracuje wiele osób spoza Polski. A nasz język nie należy do takich, których łatwo się nauczyć.

Tagi: