8 zasad korzystania z wzorów CV

Czy zdarzyło ci się kiedyś skorzystać z gotowych wzorów CV? W Internecie można znaleźć ich mnóstwo – od profesjonalnych, przez kreatywne aż po takie, których lepiej unikać, są bowiem sformatowane gorzej niż gdybyśmy to robili samodzielnie. Jak właściwie korzystać ze wzorów CV by zrobić dobre wrażenie na rekruterze i sobie nie zaszkodzić?

Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Rekruter otwiera wasze CV i zaczyna zachwycać się tym, jakie jest przejrzyste, czyste i ładnie wykonane. Następnie otwiera następne i … widzi identyczne CV – zmienione jest tylko imię i nazwisko i miejsca pracy. Cały czar pierwszego CV pryska, prawda? A tak dzieje się, kiedy ze wzorów CV korzystamy bez rozwagi. Jak zatem korzystać ze wzorów CV tak, by zrobić lepsze – a nie gorsze – wrażenie na osobie oglądającej CV?

1.Zwróć uwagę na datę publikacji wzoru i jego zgodność z nowymi trendami

Być może trudno jest mówić o „modzie”w zakresie tworzenia CV, ale mimo wszystko sposoby prezentacji umiejętności również się zmieniają wraz z tym, jak zmienia się rynek pracy. Jeszcze kilka lat temu, na pierwszym miejscu stawiano wykształcenie – stąd też w CV pod danymi adresowymi zawsze znajdowała się rubryka opisująca nasze wykształcenie i jego kierunek. Dziś, kiedy osób z tytułami licencjata czy magistra mamy dużo, wykształcenie nieco się zdewaluowało i pracodawcy mocniej patrzą na doświadczenie zawodowe niż na to, jaką uczelnię i gdzie skończył kandydat. Zatem na pierwszym miejscu w CV wpisuje się obecnie doświadczenie zawodowe, a nie wykształcenie. W internecie można jednak znaleźć dziesiątki wzorów, które zostały stworzone „w starym stylu”.

2.Nie kopiuj kreatywnych CV

Internet pełen jest przykładów kreatywnych CV. Osoby zajmujące się rekrutacją też je oglądają. Jeśli pragniesz zrobić naprawdę nietypowe i kreatywne CV nie kopiuj cudzego pomysłu. Są bardzo duże szanse, że osoba zajmująca się rekrutacją, już pomysł ten widziała i będzie wiedzieć, że wcale nie jesteś kreatywny, tylko … po prostu ukradłeś czyjś pomysł – w takim układzie efekt, który chciałeś osiągnąć, przestaje istnieć.

3.Zmień kolory dodatków graficznych

Wiele wzorów CV jest uzupełnionych w dodatki graficzne – podkreślenia, linie odznaczające poszczególne części CV , obramowania itd. Jeśli chcesz uniknąć podejrzenia, że skorzystałeś ze wzoru zmień nieznacznie wygląd tych linii np. przez zmianę ich grubości i koloru. Ten prosty zabieg sprawi, że Twoje CV nie będzie od pierwszego rzutu oka rozpoznawane jako „wzór”.

4. Usuń niepotrzebne dane

Wzory CV przygotowywane są tak, by być jak najbardziej uniwersalnymi – nie wszystkie informacje zatem będą odnosić się do Ciebie i Twoich potrzeb. Nie kopiuj zatem danych bezmyślnie. Np. jeśli mieszkasz pod tym samym adresem pod którym jesteś zameldowany nie ma potrzeby wpisywania dwóch adresów; jeśli jedynym szkoleniem na jakim byłeś było szkolenie BHP w poprzedniej pracy, to usuń całkowicie rubrykę „szkolenia”. Jeśli na wzorze podano dowolne 5 cech osobowości jako przykład mocnych stron lub 5 przykładów zainteresowań, to nie kopiuj ich, tylko zamień na takie, które dotyczą się ciebie.

5.Uzupełnił pola i usuń instrukcję

Niekiedy we wzorach znajdują się instrukcje pomagające wypełnić CV – usuń je po wypełnieniu CV, jeśli je zostawisz, nie tylko widać, ze korzystałeś ze wzoru, ale CV wygląda nieprofesjonalnie a ty prezentujesz się jako osoba nieuważna i niedbała.

6.Zmień nazwę pliku na właściwą

Kiedy już uzupełnisz wzór CV w swoje własne dane i dostosujesz go do swoich potrzeb nie zapominaj zapisać pliku z Twoim imieniem i nazwiskiem, usuwając jednocześnie oryginalną nazwę pliku (a już w 100% upewnij się, czy usunąłeś słowo „wzór”).

7.Sprawdź błędy

Mimo tego, że korzystasz ze wzoru, wcale nie jest powiedziane, że jest on idealny. Wprost przeciwnie – pobierając wzór CV ze strony www można trafić na niejednego, pełnego błędów gniota. Większą pewność tego, że korzystamy ze wzoru bez błędów jest skorzystanie ze stron profesjonalnie zajmujących się rekrutacją (stron serwisów ogłoszeniowych bądź doradztwa personalnego). Niezależnie jednak od prestiżu strony www z której korzystamy, warto sprawdzić, czy nie ma we wzorze literówek i błędów ortograficznych.

8.Umieść klauzulę

Wprawdzie większość wzorów CV posiada klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, ale … warto ją przeczytać przed zapisaniem CV. Bywa tak, że klauzula wyraźnie wskazuje na określoną firmę i zgodę na przetwarzanie danych przez nią (podobnie jest wtedy, kiedy kopiujemy klauzulę z ogłoszenia rekrutacyjnego). Sprawdźmy zatem uniwersalność treści klauzuli.

Korzystanie z wzorów CV nie jest złe – trzeba jednak umieć to robić, by swoje CV zaprezentować profesjonalnie a nie dawać powodów do podejrzewania, że po prostu jesteśmy zbyt leniwi, by zająć się zbudowaniem swojego własnego życiorysu.