Nieczytelne CV – 5 najważniejszych błędów

Wysyłając CV  musimy mieć na uwadze to, że jego celem jest doprowadzenie do tego, by pracodawca zaprosił nas na rozmowę rekrutacyjną.  Oznacza to, że – przy dość ograniczonym czasie jaki na nasze Curriculum poświęcają osoby je czytające – na stworzenie wrażenie tego, że oto pojawił się sensowny kandydat mamy naprawdę mało czasu i nieczytelne CV powoduje, że pracodawca nie zagłębia się w jego lekturę. Jakie najpoważniejsze błędy robimy w CV, które sprawiają, że staje się ono nieczytelne?

1.Nietypowa czcionka

Do tworzenia CV wykorzystujemy tradycyjne typowe i czytelne czcionki – Times New Roman, Tahoma lub Arial. Wykorzystanie czcionek nietypowych – zwłaszcza ozdobnych powoduje, że nasze CV staje się trudne do odczytania. Część osób uważa, że wykorzystanie takich czcionek sprawia, że nasze CV odróżnia się od innych. I jest to w pewien sposób prawda, tyle że wyróżnia się negatywnie. Czcionki z zawijaskami, zakrętasami (gotyckie, ozdobne, odręczne) powodują, że CV traci na przejrzystości.

2.Zbyt długa lista obowiązków

Przy każdym stanowisku warto wypisać najważniejsze obowiązki zawodowe – nie powinny one jednak być długaśną listą poszczególnych zadań (podobnych na wszystkich stanowiskach wymienionych w CV) – to również powoduje, że CV staje się nudne i mniej czytelne. Skupmy się zamiast tego na 5-6 podstawowych obowiązkach i sukcesach, które odnieśliśmy, zamiast listować wszystkie zadania, jakie wykonywaliśmy.

3. Niejasne informacje o wykształceniu

Coraz częściej zdarza się, że kończymy kilka kierunków, robimy studia podyplomowe, kursy doszkalające, zdobywamy dodatkowe certyfikaty. Niekiedy osoba czytająca CV nie ma jasności czy kandydat ukończył studia i ma tytuł magistra czy po prostu zaliczył 3 semestry studiów. Które ukończył? Na jakim poziomie? Jakie kwalifikacje zdobył? Aby nie CV było przejrzyste, w części dotyczącej wykształcenia wpiszmy zakończoną edukację, wraz z datą i tytułem jaki uzyskaliśmy. Nie piszmy tematu pracy magisterskiej (wyjątkiem są sytuacje, w których pisaliśmy prace idealnie z obszaru zawodowego na jaki kandydujemy). Kursy i certyfikaty wypiszmy w osobnej części CV.

4. Zbyt duża ilość szkoleń i kursów

Szkoleń i kursów nie może być za dużo – również stają się przez o nieczytelne. Jeśli masz ich na koncie dużo, wpisz maksymalnie 5 – 6 wraz z datą ich odbycia.

5. Brak pogrubień

Pogrubienia w tekście pozwalają przykuć uwagę do najważniejszych treści – stosujmy je zarówno w obszarze podkreślania najważniejszych obowiązków czy kursów jaki i wydzielania poszczególnych części CV tak, by zwiększyć jego czytelność