Czy chorobowe zmniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego?

Czy to,że chorujemy ma wpływ na ilość dni urlopowych, które nam przysługują? I czy należy się nam urlop za miesiąc w którym w całości byliśmy na zwolnieniu lekarskim?

Ostatnio zadano mi dwa pytania odnośnie wyliczania ilości dni urlopowych i ekwiwalentu za urlop. Ze względu na to, iż podobne pytania mogą mieć inni pracownicy opiszmy oba przypadki związane z relacją między obliczaniem dni urlopu a niezdolnością do pracy wynikającą z choroby. Niestety czasem osoby zajmujące się kadrami same wprowadzają pracowników w błąd powołując się na nieistniejące przepisy, dlatego zawsze warto wiedzieć jak to naprawdę jest.

Czy jeśli przez dłuższy czas chorowałam to należy mi się mniej urlopu? Mój pracodawca powiedział, że skoro przez pełny miesiąc byłam na zwolnieniu lekarskim, to za ten miesiąc nie otrzymam urlopu. Czy miał rację?

Zdecydowanie nie – wymiar zwolnienia chorobowego nie ma wpływu na wymiar urlopu. Czyli jeśli przysługują nam rocznie 20 dni urlopu i zostaliśmy zatrudnieniu w styczniu 2013 roku a od 1 czerwca do 2 lipca byliśmy na zwolnieniu chorobowym, to na dzień 2 lipca przysługuje nam 20 / 12 *7 = 11,66 czyli 12 dni urlopu.

Czy jeśli okres wypowiedzenia „zachodzi” na kolejny miesiąc kalendarzowy, a w okresie wypowiedzenia jestem na zwolnieniu chorobowym, to przysługuje mi urlop za ostatni miesiąc pracy mimo iż fizycznie nie było mnie w firmie? Wypowiedzenie 2 tygodniowe dostałam 26 lipca a od 1 sierpnia byłam na zwolnieniu lekarskim do końca okresu wypowiedzenia. Pracodawca twierdzi, że za sierpień nie nalicza mi się urlop, bo faktycznie nie pracowałam w sierpniu. Czy ma rację?

Nie, pracodawca nie ma racji. W takiej sytuacji urlop również pracownikowi przysługuje i pracodawca kończąc współpracę z pracownikiem musi ten urlop rozliczyć (np. ekwiwalentem).