Dlaczego „mogę spróbować” nie da ci pracy

Kandydaci z niewielkim doświadczeniem zawodowym, będąc na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko, na którym do tej pory jeszcze nie pracowali, na pytanie o to, czy uważają iż poradzą sobie z obowiązkami, często odpowiadają „mogę spróbować”. Dlaczego taka odpowiedź prawie zawsze oznacza skreślenie z listy kandydatów i brak propozycji pracy?

Co z perspektywy pracodawcy kryje się za stwierdzeniem „mogę spróbować”?

Osoba, która po wysłuchaniu opisu zadań na danym stanowisku mówi „mogę spróbować” oznacza osobę, która:

Dlaczego pracodawcy nie chcą ludzi, którzy „mogą spróbować”?

Osoby bez doświadczenia zawodowego są wielką niewiadomą. Może okazać się, że będą sobie świetnie radzić, może okazać się, że nie będą się w stanie nauczyć. Innym zagrożeniem jest też to, że osobom takim, to co będą robić się nie spodoba i taką pracę porzucą. Z tego powodu, pracodawcy nie widzą sensu inwestowania czasu oraz nierzadko niemałych pieniędzy w szkolenie osoby, której motywacja jest słaba i która po prostu „może spróbować”. Wolą osobę, która „bardzo chce się nauczyć i podjąć wyzwanie”.

Co powiedzieć, zamiast „mogę spróbować”?

Pracodawca, jeśli ma zainwestować w ciebie czas i pieniądze musi mieć poczucie nie tylko tego, że poradzisz sobie z obowiązkami, ale również tego, że zadania, jakie na ciebie czekają, przynajmniej w części będą ci odpowiadać i dawać ci satysfakcję. Dlaczego? Bo dzięki temu nie znikniesz z pracy za dwa tygodnie. Oczekują pewności siebie, determinacji i chęci do pracy – tylko taki człowiek będzie starał się ze wszystkich sił jak najszybciej się nauczyć i jak najlepiej sobie z zadaniami radzić. Osoba nie zmotywowana, nie będzie miała takiej energii i albo nie będzie się uczyć albo nie będzie się starać. Tak czy siak, będzie kiepskim pracownikiem.

Jak zatem odpowiedzieć? Pokaż, że jesteś przekonany, że sobie poradzisz i bardzo chcesz móc się wykazać oraz, że zrobisz wszystko co możesz by jak najszybciej świetnie radzić sobie z zadaniami. Zamiast „no w zasadzie nigdy tego nie robiłem, ale ewentualnie mogę spróbować” powiedz „bardzo chcę się tego nauczyć i wierzę, że Państwa firma da mi taką szansę. Jestem pewien, że szybko opanuję niezbędne umiejętności i udowodnię Państwu, że to była dobra decyzja. Jeśli mina czymś zależy, to pracuję ze wszystkich sił, by to osiągnąć, a na doświadczeniu w tym obszarze bardzo mi zależy.” – czy ta druga odpowiedź nie brzmi inaczej? Bardziej przekonująco?