5 rzeczy, których nie ukryjesz w CV

Tworząc CV często chcemy ukryć pewne niewygodne dla nas fakty, które naszym zdaniem nie pozwolą nam na zdobycie wymarzonej (lub jakiejkolwiek) pracy. Część faktów udaje się osobom poszukującym pracy nieco „przykryć” innymi informacjami i podczas rozmowy mogą nie wyjść na jaw. Jest jednak kilka rzeczy, których ukryć się i tak nie da. Jakie to elementy?

1.Wiek

Wielu poszukujących pracy obawia się, że ich wiek ich dyskryminuje – często jest to niestety prawdą. W serwisach rekrutacyjnych znajdziemy dziesiątki ogłoszeń skierowanych do „młodych i dynamicznych”. Osoby starsze czasem starają się ukryć swój wiek, poprzez nie podawanie w CV daty urodzenia, zamieszczanie nieaktualnego zdjęcia bądź wysyłanie CV bez zdjęcia. Ta informacja jednak i tak nie jest do ukrycia – znajduje odzwierciedlenie w doświadczeniu zawodowym, dacie ukończenia studiów czy szkoły średniej. A nawet jeśli tak skonstruujemy CV, że wiek będzie niemożliwy do oszacowania (np. dzięki CV funkcjonalnemu) to na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca i tak zobaczy w jakim mniej więcej wieku jest jego rozmówca i jeśli nie będzie chciał zatrudnić osoby starszej, to niestety tylko zmarnujemy nasz czas na przygotowania i samą rozmowę.

2.Brak znajomości języka obcego

Jest to jedna z tych rzeczy, w której kandydaci najczęściej oszukują. Łatwo przecież napisać, że zna się język obcy biegle i mieć nadzieję, że nikt nas o to nie zapyta i nie sprawdzi. Niestety poziom znajomości języka może dla pracodawcy być ważny dwojako – albo rzeczywiście jest ważny (bo język trzeba na stanowisku wykorzystywać) i wtedy na pewno zostanie sprawdzony, albo też na danym stanowisku języka się nie wykorzystuje – a wtedy poziom znajomości, który wpiszemy w CV dla pracodawcy nie ma żadnego znaczenia. Nie dostaniemy dzięki temu wyższej pensji ani nie przyćmimy innych kandydatów, gdyż pracodawca tej umiejętności po prostu nie potrzebuje.

3.Długie przerwy w zatrudnieniu

Metodą na ukrywanie przerw w zatrudnieniu jest posługiwanie się w datowaniu samymi latami – bez miesięcy. Jednak taka metoda sprawdzi się tylko wtedy, kiedy przerwy są stosunkowo krótkie – trwają nie dłużej niż kilka miesięcy. Kiedy mieliśmy przerwę roczną lub dłuższą, pracodawca będzie zainteresowany takim sposobem datowania i na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno zapyta o konkretne okresy zatrudnienia. Kiedy nie będzie przekonany do naszej szczerości może też zawsze poprosić o dowód zatrudnienia w postaci świadectwa pracy. Mając przerwy starajmy się zatem znaleźć wyjaśnienie i alternatywę do sformułowania „dwa lata szukałem pracy”.

4.Brak doświadczenia

Doświadczenie zawodowe jest pierwszą rzeczą na którą zwraca uwagę pracodawca podczas analizy CV. Jeśli w ogłoszeniu rekrutacyjnym warunkiem jest dwuletni staż pracy na danym stanowisku, to o ile jeszcze osoba z 1,5 rocznym doświadczeniem może się „załapać” na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli ma słabych konkurentów, o tyle całkowity brak doświadczenia bądź bardzo krótki epizod (typu 3 miesięczny staż) zostanie bardzo szybko wyłapany i nasze CV wyląduje na stosie CV odrzuconych.

5.Brak umiejętności korzystania z komputera

Po tym, jak masz przygotowane CV pracodawca może zorientować się, czy ma do czynienia z osobą dobrze posługującą się komputerem i edytorami tekstu, czy z osobą która sobie ewidentnie z tym nie radzi. Błędy ortograficzne sugerują brak korzystania z opcji sprawdzania pisowni. Za duże, ciężkie zdjęcie, rozjechany tekst, brak justowania, pogrubiania tekstu czy nieodpowiedni format dokumentu pokazuje boleśnie, że mamy do czynienia z osobą, która nie potrafi korzystać z prostych funkcji word’a. Jeśli rekrutacja jest prowadzona na stanowisko, które wymaga takich umiejętności, to jesteśmy skreśleni na wstępie. Jeśli nie jesteś pewien swoich kwalifikacji w tym zakresie, lepiej poproś o pomoc osobę, która będzie w stanie pomóc ci w przygotowaniu dokumentu kwalifikacyjnego. Zawsze też warto zapisać CV w formacie .pdf- dzięki temu mamy pewność, że nasze CV nie rozjedzie się, jeśli osoba rekrutująca będzie dysponować innym oprogramowaniem niż my.