5 pytań, które pomogą zdiagnozować Twoje mocne strony

Wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Spodziewaj się pytania o Twoje mocne strony (o słabe, ze względu na brak sensownych odpowiedzi rekruterzy pytają coraz rzadziej). Czy jesteś pewien, że wiesz w czym jesteś najlepszy?

Wiedza na temat mocnych stron jakie posiadamy przydaje się nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pozwala nam również bardziej świadomie rozwijać swoją karierę. Jeśli wiemy w czym jesteśmy dobrze (i nad czym musimy popracować) jesteśmy w stanie odpowiednio wybierać kierunek rozwoju (i nie brać się za prace, w których i tak sobie nie poradzimy). Jak je odkryć?

1.W czym moje wyniki są najlepsze?

Zastanów się, w jakich obszarach zawodowych osiągasz najlepsze wyniki. Za co jesteś szczególnie chwalony, za co dostałeś od swojego szefa premie?

2.Jakie zadania sprawiają mi radość?

Które z rzeczy, które wykonujesz na co dzień sprawiają ci największą przyjemność? Co lubisz robić i masz największą satysfakcję, jeśli wykonasz zadanie dobrze? Co wydaje ci się w Twojej pracy najbardziej interesujące i niezależnie jak dużo czasu na to poświęcasz nigdy cie nie nudzi?

3.Jakie zadania dodają ci energii?

Spróbuj przypomnieć sobie dzień, w którym bardzo nie chciało ci się nic robić – jakie zadanie spowodowało, że odzyskałeś wigor? Jakie umiejętności musiałeś wykorzystać? Które z Twoich zadań powodują, że nie zauważasz jak mija czas i nawet po zakończeniu zadania nadal masz masę energii?

4.W jakich obszarach najszybciej się uczysz?

Które ze szkoleń, które odbyłeś wydają ci się najbardziej interesujące, które najlepiej wspominasz? Jakie informacje i umiejętności wprost same wpadają ci do głowy i uczysz się ich z szybkością błyskawicy?

5.Kiedy potrafisz namówić innych do współpracy?

Przy jakich zadaniach Twoje zaangażowanie jest tak duże, że jesteś w stanie bez problemu porwać za sobą inne osoby? Nie tylko sam jesteś ożywiony, ale ludziom wokół ciebie również chce się robić to, co ty robisz?

Tych pięć pytań powinno pozwolić ci na określenie tych obszarów zawodowych, które wykorzystują Twoje naturalne zdolności i kompetencje – kiedy je zdiagnozujesz, nie tylko będziesz umiał nazwać swoje mocne strony, ale również będziesz wiedział jakie obszary pracy sprawiają ci radość i do czego wydajesz się wprost stworzony.

źródło:Brian Tracy „Turbocoach”