Czy słuchawki pomagają być produktywnym?

sluchawki Czy słuchawki pomagają być produktywnym? Słuchacie muzyki, kiedy pracujecie? Macie włączone radio czy może korzystacie ze słuchawek? W niektórych firmach, słuchawki nie sa mile widziane. Mówi się, że powodują iż pracownicy izolują się od siebie, przestają ze soba rozmawiać i uczestniczyć w życiu firmy. A może jednak słuchawki mogą mieć dobre strony? Pozwalając na skupienie oraz wyciszenie sprawiają, że pracownik jest bardziej produktywny?

Pytanie o to, czy słuchawki pomagają w zwiększeniu produktywności zadał sobie Scott Berinato – bloger Harvard Business Review. Postanowił przetestować pracę w słuchawkach na sobie.
Jak to zrobił? Otóż najpierw zainstalował sobie na komputerze specjalny program do monitorowania aktywności. Pozwala on  ocenić, które działania sa produktywne (np. pisanie), które sa neutralne (np. odpisywanie na maile) a które są przeszkadzajkami (np. Facebook). Następnie monitoruje pracę pracownika, odliczając czas przerw i inteligentnie odczywując, która zakładka jest aktualnie czytana. Wyniki publikuje w raporcie, który ląduje na skrzynce użytkownika raz w tygodniu.

Scott dwa tygodnie pracował w słuchawkach, a dwa tygodnie bez nich – w ten sposób mógł porównać swoją efektywność w obu formach pracy. Jak myślicie – słuchawki pomagają czy przeszkadzają? Okazało się, że produktywność przy pracy na słuchawkach jest znacznie wyższa (patrz wykres).

Bez słuchawek:

sluchawki1 Czy słuchawki pomagają być produktywnym? I w słuchawkach:

sluchawki2 Czy słuchawki pomagają być produktywnym?

Poza tym, że Scott dzięki autoobserwacji nauczył się, tego, że lepiej mu pracuje się w towarzystwie muzyki i w słuchawkach, swoje badania wykorzystał również do tego, by dokonać zmian w codziennym dniu pracy – monitoring tego, co go rozprasza, pozwolił mu na zidentyfikowanie problemów i pracę nad ich usunięciem. Może warto przyjrzeć się sobie?

źródło:blog.hbr.org

Dodaj komentarz

2 Responses to “Czy słuchawki pomagają być produktywnym?”

  1. Darek says:

    W moim przypadku praca na słuchawkach pomaga być produktywnym… łatwiej wchodzę w stan flow odłączając się od dźwięków z zewnątrz i skupiając się jedynie na pracy… A muzyka która gra to tylko skromne tło 🙂

  2. rozek says:

    Może ktoś polecić dobry program do monitorowania tej aktywności?