Czy słuchawki pomagają być produktywnym?

Słuchacie muzyki, kiedy pracujecie? Macie włączone radio czy może korzystacie ze słuchawek? W niektórych firmach, słuchawki nie sa mile widziane. Mówi się, że powodują iż pracownicy izolują się od siebie, przestają ze soba rozmawiać i uczestniczyć w życiu firmy. A może jednak słuchawki mogą mieć dobre strony? Pozwalając na skupienie oraz wyciszenie sprawiają, że pracownik jest bardziej produktywny?

Pytanie o to, czy słuchawki pomagają w zwiększeniu produktywności zadał sobie Scott Berinato – bloger Harvard Business Review. Postanowił przetestować pracę w słuchawkach na sobie.
Jak to zrobił? Otóż najpierw zainstalował sobie na komputerze specjalny program do monitorowania aktywności. Pozwala on  ocenić, które działania sa produktywne (np. pisanie), które sa neutralne (np. odpisywanie na maile) a które są przeszkadzajkami (np. Facebook). Następnie monitoruje pracę pracownika, odliczając czas przerw i inteligentnie odczywując, która zakładka jest aktualnie czytana. Wyniki publikuje w raporcie, który ląduje na skrzynce użytkownika raz w tygodniu.

Scott dwa tygodnie pracował w słuchawkach, a dwa tygodnie bez nich – w ten sposób mógł porównać swoją efektywność w obu formach pracy. Jak myślicie – słuchawki pomagają czy przeszkadzają? Okazało się, że produktywność przy pracy na słuchawkach jest znacznie wyższa (patrz wykres).

Bez słuchawek:

I w słuchawkach:

Poza tym, że Scott dzięki autoobserwacji nauczył się, tego, że lepiej mu pracuje się w towarzystwie muzyki i w słuchawkach, swoje badania wykorzystał również do tego, by dokonać zmian w codziennym dniu pracy – monitoring tego, co go rozprasza, pozwolił mu na zidentyfikowanie problemów i pracę nad ich usunięciem. Może warto przyjrzeć się sobie?

źródło:blog.hbr.org

Tagi: