CV absolwenta – ważne prace wakacyjne

Jakie doświadczenie zawodowe może mieć absolwent? Zazwyczaj niewielkie. Jeśli nie studiował zaocznie i nie pracował w tym czasie w zasadzie mógł zdobywać doświadczenie jedynie w ramach praktyk w czasie wakacji oraz pracując w czasie, w którym jego koledzy wypoczywali. Wszelkie prace podejmowane w czasie studiów są niezwykle ważne i warto umieszczać je w CV – nawet jeśli są kompletnie nie związane z obszarem, w jakim szuka się pracy.

Bardzo często młodzi ludzie tworząc CV popełniają ten błąd, że umieszczają w Curriculum jedynie te prace, które są oficjalnie potwierdzone. Tych zaś, które wykonywali na czarno, nie umieszczają. To spory błąd – wprawdzie potencjalny pracodawca nie ma szans na zweryfikowanie tego, czy rzeczywiście byliśmy zatrudnieni, ale przynajmniej wie, że staraliśmy się zarobkować i byliśmy osobami aktywnymi, które starały się zdobywać doświadczenie zawodowe.

Dlaczego prace wakacyjne są tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że dają pracodawcy kilka cennych informacji:

Oczywiście praca wakacyjna w postaci zbierania truskawek czy pracy w sklepie nie daje takiego doświadczenia zawodowego, by od razu starać się o pozycję specjalisty, ale zawsze daje przewagę nad tymi absolwentami i studentami, którzy doświadczeń zawodowych nie mają. I nawet jeśli nie pomoże nam znaleźć od razu pracy, to łatwiej będzie nam dostać się na płatne praktyki – zatem warto takie informacje umieszczać w CV. Zatem jeśli pracowaliście w te wakacje, uaktualnijcie swoje CV!