Dobry programista pracy nie szuka

programista2 Dobry programista pracy nie szuka Zarobki branży IT należą do najwyższych w kraju. Jak wynika z badań i raportów płacowych, średnie wynagrodzenie specjalisty IT wynosi około 9.000 zł brutto (za Antal International). Czy łatwo o pracę w IT? Z jednej strony popyt na pracowników przewyższa podaż – z drugiej liczą się umiejętności – jeśli ich brak, o dobre wynagrodzenie trudniej. Jeśli jednak jest się dobrym programistą , to można przez cale życie nigdy nie szukać zatrudnienia.

Nie chodzi tu o to, żeby pracować na własny rachunek – choć to oczywiście też jest możliwe – pracy zdalnej, kontraktowej, jest dla programistów coraz więcej. Coraz częściej zdarza się też, że programistyczne gwiazdy są przejmowane przez jedną firmę z drugiej.

Jakoś jednak świat musi się o programiście dowiedzieć (choćby po to, by móc go przechwytywać) jak to się dzieje? Otóż najlepsi i najbardziej inicjatywni programiści szukają pierwszego zatrudnienia już na studiach. Nie są to najczęściej jeszcze prace sensu stricte – a raczej staże i programy – często już płatne. Student, śledząc uważnie rynek już na 2-3 roku może znaleźć firmę, która chętnie przyjmie go na praktyki i zacznie rozwijać jego umiejętności w praktycznym wykorzystaniu. Zanim dojdzie do otrzymania dyplomu, taka osoba ma już za sobą pewne doświadczenie zawodowe i kilka firm, które chętnie otworzą przed nim swoje podwoje – w końcu jest to już sprawdzona osoba, co do której wiadomo, czego można się po niej spodziewać. Osoby takie otrzymują z reguły nieco wyższe wynagrodzenie – firma przecież znacznie mniej ryzykuje.

Praktyki realizowane w trakcie studiów bądź wakacji nie tylko dają umiejętności i punkt w CV – najczęściej – jeśli programista jest zdolny i chce się uczyć, CV nie będzie mu potrzebne. Po praktykach dostanie ofertę pracy, a wraz z przechodzeniem różnych osób z którymi współpracuje do innych firm, będzie dowiadywać się o nim coraz więcej osób. Dzięki temu, taka osoba może przez całe swoje życie  nie wysłać ani jednego CV.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Dobry programista pracy nie szuka”

  1. emigrant napisał(a):

    Autor tych głupot powinien wpierw zapoznać się jak wyglądają studia na wydziałach IT (piszę o politechnikach a nie szkołach „wyszszyh” gospodarstwa wiejskiego w Pcimu dolnym)…

    Zatrudnienie na 2-3 roku ??? na jakich zasadach ????? Na takim kierunku wyjście do toalety bez książki to już strata czasu = oblanie roku a gdzie tam „wolny czas” na pracę ???

    ps. 9000 zł to w przeliczeniu na złotówki to w UK pomocnik na budowie noszący cegły wyciąga – ITowcy nie marnujcie czasu w biedolandzie. Po studiach od razu plecak i na wyspy – tam gdzie specjaliście płacą uczciwe pieniądze za jego wiedzę.

  2. Mariano25 napisał(a):

    Drodzy koledzy z branży IT ! jeszcze kilka miesięcy temu miałem podobne wątpliwości co do mojej pozycji na rynku informatycznym. Na szczęście mój znajomy opowiedział mi o firmie SMT software. Nie wymagają oni dużego doświadczenia, stawiają na rozwój i sami szkolą pracowników pod siebie. Wejdźcie na ich stronę i aplikujcie, często szukają ‚rąk do pracy’ 🙂