Dobry programista pracy nie szuka

Zarobki branży IT należą do najwyższych w kraju. Jak wynika z badań i raportów płacowych, średnie wynagrodzenie specjalisty IT wynosi około 9.000 zł brutto (za Antal International). Czy łatwo o pracę w IT? Z jednej strony popyt na pracowników przewyższa podaż – z drugiej liczą się umiejętności – jeśli ich brak, o dobre wynagrodzenie trudniej. Jeśli jednak jest się dobrym programistą , to można przez cale życie nigdy nie szukać zatrudnienia.

Nie chodzi tu o to, żeby pracować na własny rachunek – choć to oczywiście też jest możliwe – pracy zdalnej, kontraktowej, jest dla programistów coraz więcej. Coraz częściej zdarza się też, że programistyczne gwiazdy są przejmowane przez jedną firmę z drugiej.

Jakoś jednak świat musi się o programiście dowiedzieć (choćby po to, by móc go przechwytywać) jak to się dzieje? Otóż najlepsi i najbardziej inicjatywni programiści szukają pierwszego zatrudnienia już na studiach. Nie są to najczęściej jeszcze prace sensu stricte – a raczej staże i programy – często już płatne. Student, śledząc uważnie rynek już na 2-3 roku może znaleźć firmę, która chętnie przyjmie go na praktyki i zacznie rozwijać jego umiejętności w praktycznym wykorzystaniu. Zanim dojdzie do otrzymania dyplomu, taka osoba ma już za sobą pewne doświadczenie zawodowe i kilka firm, które chętnie otworzą przed nim swoje podwoje – w końcu jest to już sprawdzona osoba, co do której wiadomo, czego można się po niej spodziewać. Osoby takie otrzymują z reguły nieco wyższe wynagrodzenie – firma przecież znacznie mniej ryzykuje.

Praktyki realizowane w trakcie studiów bądź wakacji nie tylko dają umiejętności i punkt w CV – najczęściej – jeśli programista jest zdolny i chce się uczyć, CV nie będzie mu potrzebne. Po praktykach dostanie ofertę pracy, a wraz z przechodzeniem różnych osób z którymi współpracuje do innych firm, będzie dowiadywać się o nim coraz więcej osób. Dzięki temu, taka osoba może przez całe swoje życie  nie wysłać ani jednego CV.