8 najczęstszych błędów mowy ciała popełnianych na rozmowie kwalifikacyjnej

Poradników dotyczących tego, jak ważna jest mowa ciała i jak się na rozmowie kwalifikacyjnej zachowywać są dziesiątki. Większość z nich przyprawia kandydatów o ból głowy – jak mam się skupić na rozmowie i zadawanych mi pytaniach, skoro cały czas muszę myśleć o tym jak siedzę i jak trzymam ręce? To trudne, ale mowa ciała jest jednak ważna – przekazuje rozmówcy ogromną ilość informacji. Jakie są najczęściej popełniane przez kandydatów błędy w zakresie niewerbalnego przekazu podczas spotkania rekrutacyjnego?

Brytyjska firma Gradberry skupiająca się na pomocy wchodzącym na rynek pracy absolwentom postanowiła się przyjrzeć mowie ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zgromadziła dane dotyczące tego, jakie błędy popełniamy najczęściej. Oto czarna lista:

  1. 67% szefów uważa, że brak umiejętności utrzymania kontaktu wzrokowego to największa trudność u kandydatów
  2. 38% skarży się na to, że kandydaci się nie uśmiechają (a brak uśmiechu sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby mniej przyjazne i sympatyczne. Trudniej nas polubić)
  3. 33% na to, że kandydaci się garbią (co zwrotnie powoduje, że sprawiają wrażenie osób o niskiej pewności siebie)
  4. Co trzeciemu szefowi (33%) przeszkadza też to, że kandydat nie potrafi spokojnie usiedzieć na miejscu, tylko się wierci i kręci przez całą rozmowę
  5. 26% uważa, że kandydaci nie potrafią się witać- uścisk ich dłoni jest zbyt słaby (w Polsce znane są również formy stosowane przez kobiety polegające na wystawieniu dłoni do pocałowania)
  6. 21% uważa, że krzyżowanie ramion na piersi, z którym się spotykają również nie wpływa dobrze na odbiór kandydata
  7. taka sama ilość (21%) szefów irytuje się tym, że kandydat stale dotyka swojej twarzy lub się po niej drapie (takie zachowanie może też sugerować nieszczerość). Bawienie się włosami – stosowane głównie przez kobiety może zaś oznaczać zakłopotanie lub zostać potraktowane jako próba flirtu
  8. 9% szefów przeszkadza nadmierna gestykulacja

Jak wyjdziecie z kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej zastanówcie się, czy czasem nie popełniacie któregoś z błędów- każdego można się oduczyć.