10 kierunków studiów związanych z fantastyką i SF
Wydawałoby się, że na studiach powinni uczyć konkretów. Dostarczać studentowi danych i umiejętności pracy z nimi tak, by student nabył w trakcie studiów konkretne umiejętności, które pozwolą mu na efektywną pracę w przyszłości. A do czego może się studentowi przydać wiedza o Frodo z Tolkiena czy analiza życia Dartha Vader’a? A jednak są na świecie takie kierunki czy kursy uniwersyteckie, w trakcie których studenci uczą się o krasnoludach czy o tym jak zostać Jedi. Oto najbardziej nietypowe i dziwaczne kursy związane z fantasy i SF które można znaleźć na Uniwersytetach całego świata.
1.Filozofia Star Trek
Ten kierunek dostępny jest na Georgetown University. Podczas zajęć studenci mogą analizować takie kwestie jak to, czy podróż w czasie jest możliwa oraz co stałoby się, gdybyśmy mogli cofnąć się w czasie i zabić własnych dziadków.
2.Psychologia doświadczeń pozazmysłowych
W ramach tych zajęć, realizowanych na Uniwersytecie w Greenwich studenci mogą np. oglądać film Ghostbusters i inne produkcje traktujące o zjawiskach paranormalnych. A później zastanawiają się, czy jest to możliwe.
3.Poczuj moc – jak trenować Jedi?
Kurs ten, związany jest z przede wszystkim z technikami treningu umysłu, które pozwalają na zwiększenie swoich możliwości osobistych w zakresie wytrzymałości, równowagi psycho – fizycznej, szybkości myślenia. Nazwa dość myląca, ale w gruncie rzeczy chodzi o to, by ze studentów zrobić Jedi. Gdzie można się tego nauczyć? Na Uniwersytecie Belfast.
4. Bio 360 – epidemie
Temat wprawdzie nie brzmi jak SF, ale dotyczy najbardziej dziwacznych epidemii i „chorób”, które wymyślili scenarzyści takich filmów jak Blade, 12 małp, Inwazja porywaczy ciał czy Plaga – wszystkie filmy oczywiście są oglądane przez studentów w ramach zajęć. Studia realizowane na Furman University w południowej Kalifornii
5.Robin Hood i jego ścieżki
Kurs o Robin Hoodzie realizowany jest na wydziale historii oczywiście w Nottingham University Kurs polega na studiowaniu życia oraz legend związanych z tą najbardziej chyba znaną postacią z okolic Nottingham.
6.Harry Potter i era iluzji
Durham University oferuje swoim studentom możliwość analizowania fenomenu Harry’ego Potter’a w kontekście kulturowym, socjologicznymi psychologicznym. Studenci zastanawiają się również nad tym, czy tą najbardziej popularną książkę, która zachęciła wielu młodych ludzi do czytania można włączyć w program edukacji, tak by dzieciaki po prostu czytały więcej.
7. Zajęcia z kultury Zombie
W Baltimore, studenci mogą uczyć się o Zombie. Niby est to nauka o tym, skąd się biorą Zombie i jak je pokonać (nie dziwcie się – są również dwie książki poświęcone walce z Zombie – przetłumaczone już na język polski – Max Brooks „Wojna Zombie” oraz „Zombie Survival Guide”) – ale przy okazji studenci uczą się też tego, jak działa kultura masowa i w jaki sposób kreuje się masowe trendy.
8. StarCraft i strategia
Kalifornijski Uniwersytet Berkeley oferuje swoim studentom zajęcia z gry StarCraft. Niestety studenci nie grają w ramach zajęć- mogą to robić w domu. Studiują zaś społeczny fenomen tej gry oraz możliwe strategie prowadzące do rozwiązania zwycięsko potyczek w grze.
9. Simpsonologia
Na Rice University studenci mogą zająć się najbardziej popularną kreskówką wszech czasów – Simpsonami. Studiują zarówno świat przedstawiony w programie jak i wszelkie aspekty zjawisk socjologicznych, które pojawiają się w kreskówce – czyli to jak wygląda obecnie status małżeństw, równości płci, problem imigrantów czy tożsamości płciowej.
10. Tolkien – mit, religia
Nietypowy kierunek mamy też w Polsce. W Krakowie, na kierunku Religioznawstwo, fani twórczości Tolkiena mogą analizować jego wizję świata pod kątem mitologii i systemów religijnych jakie na potrzeby książek zostały stworzone. Aby się na kurs dostać (zawsze jest wielu chętnych) trzeba wykazać się doskonałą znajomością Silmarillionu.
A który kierunek wy byście wybrali dla siebie?