Powody, za które możesz zostać zwolniony, a których sobie nie uświadamiasz
To, że nas zwolnią, jeśli nie przyjdziemy do pracy i nie wytłumaczymy się z tego lub będziemy tak się obijać, że nasze zadania nie będą wykonane nie jest niczym dziwnym. Są jednak takie powody zwolnienia, które nie przychodzą nam codziennie do głowy.
Pracownik może zostać zwolniony nie tylko na podstawie złamania Kodeksu Pracy, ale również, jeśli przekroczy zalecenia zawarte w regulaminie pracy – te zaś niestety rzadko są czytane – w efekcie pracownik nie wie nawet, że popełnia wykroczenie względem regulaminu. Oczywiście, niewiedza nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania regulaminu – w końcu to nie wina pracodawcy, że pracownikowi nie chciało się go czytać.
Serwis thegrindstone.com opublikował właśnie takie, nietypowe przyczyny zwolnień co do których pracownicy mieli na tyle duże obiekcje, że poszli do Sądu Pracy. Niestety – przegrali.
- Rozmowa o wynagrodzeniu ze współpracownikiem – w wielu firmach panuje polityka nie mówienia o wynagrodzeniu. W ekstremalnych przypadkach za dyskusję w tym zakresie można zostać zwolnionym.
- Kradzież plastikowej łyżki ze stołówki – zdaniem pracodawcy, który zwolnił, kradzież firmowego mienia to po prostu złodziejstwo – niezależnie od wartości przedmiotu, który został ukradziony. Pracodawca takiego pracownika nie chce.
- Niezgodny z dress code dobór obuwia.
- Zbyt ponury pracownik – pracodawca zwolnił pracownika Disney Landu, gdyż ten, za mało się uśmiechał.
- Nie doniesienie na współpracownika łamiącego prawo. Pracodawca uznał, że nie może już takiemu pracownikowi ufać.
- Mówienie o firmie na Facebook – takich sytuacji mieliśmy już dziesiątki
- Randkowanie z przełożonym
- Pozwolenie osobie niezwiązanej z firmą na prowadzenie firmowego pojazdu
Jeśli nie znacie swojego regulaminu pracy – lepiej go przeczytajcie!