Moja kariera? Niech szef zadecyduje

Od czego zależy to, czy będziesz mieć ciekawą, dobrze płatną pracę czy też będziesz męczyć się w miejscu, w którym nikt cię nie szanuje? Czy jest to kwestia rynku pracy, sytuacji gospodarczej, czy może jednak tego, że sami nie dajemy sobie szansy, bierzemy to , co los nam da i choć narzekamy, to nie działamy samodzielnie by móc mieć pracę taką, jakiej chcemy?

Z ostatniego badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Randstad wynika, że Polacy – w odróżnieniu od większości narodów Europy – są w pracy zawodowej nieco jak marionetki. Zgadzają się na to, co się z nimi dzieje i rzadko podejmują samodzielne decyzje w zakresie tego, co mogą ze swoją karierą zrobić.

Większość z nas -jeśli zmienia pracę- to dlatego że „tak wyszło”.Szef zreorganizował strukturę zakładu (34% powodów zmian pracy), źle trafiliśmy i byliśmy niezadowoleni z pracodawcy (21%), zachorowaliśmy lub się przeprowadziliśmy (17%)  lub zostaliśmy zwolnieni ,bo szef nie był zadowolony (5 % zmian pracy). To wszystko są zewnętrzne powody zmiany pracy – nie wybieramy świadomie, a za nową pracą rozglądamy się nie dla lepszych szans, tylko dlatego, że w starej nie możemy już pracować, bądź nie możemy w niej wytrzymać. Tylko 14% powodów zmian pracy dotyczy osobistego pragnienia zmiany, a 4% ambicji w sferze zadań. W krajach zachodnich wewnętrznym motor zmiany pracy (czyli chęć rozwoju, ciekawych zadań, awansu) spotykamy znacznie częściej – w 29% przypadków zmian pracy.

Brak inicjatywy na rynku pracy niekorzystnie odbija się na naszej karierze – tym jak ona wygląda, ile zarabiamy, jak mocno się w pracy rozwijamy. Czasy, w których można było spędzić całe życie w jednej pracy powoli mijają- jeśli chcemy mieć wpływ na to jak wygląda nasze życie – musimy sami się za budowanie naszej kariery zabrać i nie czekać na to, co się „samo” wydarzy.