Osoby z wyższym wykształceniem nieszczególnie potrzebne

ciezarowka Osoby z wyższym wykształceniem nieszczególnie potrzebneManpowerGroup przygotował raport na temat deficytowych zawodów w Europie (jak również w Polsce). Wnioski nie są dla osób z wyższym wykształceniem szczególnie budujące. Najwięcej brakuje bowiem pracowników fizycznych i osób z technicznymi umiejętnościami.

W rankingu najbardziej pożądanych profesji znalazły się przede wszystkim takie zawody jak:

niewykwalifikowani i wykwalifikowani pracownicy fizyczni, operatorzy produkcji, technicy, pracownicy sekretariatów, kierowcy, przedstawiciele handlowi, mechanicy a w Polsce jeszcze dodatkowo kucharze i szefowie kuchni – do tych obszarów trzeba konkretnych umiejętności, ale wykształcenie wyższe nie jest konieczne.

Wśród zawodów w których wykształcenie wyższe jest konieczne lub mocno przydatne znaleźli się :

Na świecie pożądani są również pracownicy księgowości i finansów – w Polsce osoby, które chcą realizować się w tym obszarze szczególnie dużą szanse mają na pracę w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi – czyli w miastach, które posiadają centra obsługi outsourcingowej.

Planując swoją karierę warto śledzić tego typu rankingi – zwłaszcza, jeśli dopiero stoimy przed wyborem „co po maturze” albo pragniemy się przekwalifikować. Nie bez znaczenia jest również otwartość do wyjazdu za granicę.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Osoby z wyższym wykształceniem nieszczególnie potrzebne”

  1. justi napisał(a):

    Ale bzdury,że w Łodzi lub okolicach Łodzi szukają księgowych patrząc na ogłoszenia to szukają tu pracowników na najniższe stanowiska typowe dla mężczyzn-na stanowiska biurowe,kierownicze lub wyższe prawie nie ma ofert pracy,a ofert pracy dla kobiet też prawie nie ma.

  2. plusik napisał(a):

    Ostatni akapit to bzdura, wyboru kariery życiowej dokonuje się już po gimnazjum, decydując się na zawodówkę, technikum lub liceum.
    A tak w ogóle „technik” co to jest za zawód?