Osoby z wyższym wykształceniem nieszczególnie potrzebne

ManpowerGroup przygotował raport na temat deficytowych zawodów w Europie (jak również w Polsce). Wnioski nie są dla osób z wyższym wykształceniem szczególnie budujące. Najwięcej brakuje bowiem pracowników fizycznych i osób z technicznymi umiejętnościami.

W rankingu najbardziej pożądanych profesji znalazły się przede wszystkim takie zawody jak:

niewykwalifikowani i wykwalifikowani pracownicy fizyczni, operatorzy produkcji, technicy, pracownicy sekretariatów, kierowcy, przedstawiciele handlowi, mechanicy a w Polsce jeszcze dodatkowo kucharze i szefowie kuchni – do tych obszarów trzeba konkretnych umiejętności, ale wykształcenie wyższe nie jest konieczne.

Wśród zawodów w których wykształcenie wyższe jest konieczne lub mocno przydatne znaleźli się :

Na świecie pożądani są również pracownicy księgowości i finansów – w Polsce osoby, które chcą realizować się w tym obszarze szczególnie dużą szanse mają na pracę w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi – czyli w miastach, które posiadają centra obsługi outsourcingowej.

Planując swoją karierę warto śledzić tego typu rankingi – zwłaszcza, jeśli dopiero stoimy przed wyborem „co po maturze” albo pragniemy się przekwalifikować. Nie bez znaczenia jest również otwartość do wyjazdu za granicę.