Pracująca mamo! Nie bądź supermatką!

Kobiety które mimo posiadania rodziny decydują się na kontynuowanie kariery zawodowej często zachowywać muszą się jak super bohaterki – znaleźć czas absolutnie na wszystko i dać sobie radę zawsze. I choć badania wykazują, że kobiety, które po urlopie wracają do pracy i godzą karierę i wychowanie dziecka rzadziej cierpią na depresję, to naukowcy odkryli jeszcze jedną „depresyjną” zależność. Lepiej nie być matką, której się wydaje że zawsze sobie poradzi.

Syndrom super-matki, czyli takiej mamy, która pracuje, zajmuje się domem i robi wszystko na czas i zawsze sobie radzi, może być szkodliwy dla niej samej. Te matki, którym wydaje się, że są wstanie pogodzić prace i karierę bez żadnych strat dla obu z tych wymiarów częściej cierpią na stany depresyjne niż te, które mają świadomość, że czasem trzeba coś po prostu odpuścić by móc zachować równowagę między pracą a domem.

Na czym to odpuszczanie ma polegać?
Na zmniejszeniu standardów wobec siebie i swojego domu (nie zawsze musi być tak super czysto, nie zawsze trzeba mieć świeżo wymalowane paznokcie), ale również na oczekiwaniu i domaganiu się współpracy od partnera w zajmowaniu się domem i dziećmi.

Z badań które przeprowadziła Katrina Leupp wynika, że matki które bardziej realistycznie oceniają godzenie kariery zawodowej i zajmowania się domem, które wiedzą że nie będzie łatwo i które są gotowe na pewne ustępstwa, lepiej radzą sobie psychicznie – są mniej zestresowane i mają mniej stanów depresyjnych.

Drogie Panie – nie da się mieć wszystkiego, więc zachęcam do rozważnego wybierania swojej drogi życiowej, by w tym wszystkim, nie zagubić siebie.

źródło badań: eurekalert.org