Praca w zespole pokonuje zmęczenie

Są takie zawody, w których zmęczenie pracownika może być bardzo daleko idące w skutki – wyobraźcie sobie efektywność pracy zmęczonego chirurga czy kontrolera lotów. Odpowiedzialność, która na nich spada dotyczy nie tylko ich samych, ale również innych ludzi. Dlatego na błędy nie mogą sobie pozwolić. Naukowcy zalecają, by w razie zmęczenia pracować w parach – taki sposób pracy zdecydowanie obniża ryzyko błędu.

Daniel Frings , doktor psychologii z London South Bank University przeprowadzając liczne badania odkrył, że jeśli pracownicy pracują w parach, to nawet jeśli są zmęczeni, konsultując decyzję wyłapują więcej błędów – przede wszystkim chodzi tu o bardziej elastyczne myślenie w trakcie rozwiązywania problemów. Dzięki wzajemnej wymianie myśli i różnych punktach widzenia jakie mają dwie osoby, ryzyko błędu się zmniejsza.

Niestety nie zawsze praca w duecie jest możliwa – jakby nie było, generuje to większe koszty dla pracodawcy. Może lepiej byłoby zatem po prostu zadbać, by pracownicy nie pracowali przemęczeni?

Tagi: