Estetyka ciała a rozmowa kwalifikacyjna

Odpowiedni wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej to nie tylko kwestia właściwego stroju, ale zadbania o całokształt wizerunku – kandydat, by zrobić dobre wrażenie powinien wyglądać zadbanie i schludnie – co wiąże się, że koniecznością zadbania o estetykę praktycznie całego ciała.

Paznokcie

Dłonie, to poza twarzą najbardziej widoczny dla osoby prowadzącej spotkanie rekrutacyjne element wizerunku. Koniecznie muszą być równo przycięte i czyste – żadnego brudu pod paznokciami! Osoby rekrutujące zwracają również uwagę na to, czy paznokcie są poobgryzane a skórki wokół poszarpane – takie sygnały świadczą o dużym napięciu i stresie, czyli mogą oznaczać, że kandydat nie radzi sobie ze stresem efektywnie. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Oczywiście, zadbanie o estetyczne dłonie nie oznacza od razu konieczności korzystania z usług manikiurzystki, ale warto przyjrzeć się swoim dłoniom na kilka dni przed rozmową kwalifikacyjną i sprawdzić czy aby nie potrzebują ratunku.

Promienna cera

Osoba o zadbanej, czystej cerze sprawia bardziej pozytywne wrażenie. Dlatego tak ważny jest dobry sen przed spotkaniem kwalifikacyjnym – jego brak owocuje podkrążonymi oczami, ziemistą cerą. Przy problemach skórnych, jeśli kandydat ma możliwości finansowe, warto odwiedzić gabinet kosmetyczny – estetyka twarzy może zostać poprawiona już za pomocą kilku prostych zabiegów. W razie potrzeby można też wykonać w domowym zaciszu maseczkę, która odświeży kolor skóry. Oczywiście – w przypadku kobiet – nie można zapominać o tym, że nadmiar makijażu raczej nam zaszkodzi niż pomoże.

Depilacja

W okresie letnim kolejną rzeczą, o której kandydat powinien pamiętać – dotyczy to zwłaszcza kobiet – jest depilacja. Owłosienie pod pachami i na nogach (jeśli na rozmowę przychodzimy spódnicy) musi zostać usunięte. Taki jest kulturowy wymóg i przy wielu stanowiskach pracy – zwłaszcza takich, w których dochodzi do kontaktu z klientem, absolutna konieczność.

Zadbane włosy

Zdrowe, lśniące włosy sugerują nam, że mamy do czynienia z osobą zarówno dbającą o siebie jak i taką, która jest po prostu zdrowa. Czyste, lśniące włosy – w przypadku kobiet bez zbyt dużych odrostów, ułożone tak, by było widać, że są fryzurą a nie przypadkowym wiechciem na głowie, budują wizerunek osoby zadbanej i estetycznej.

Szukając pracy, nie możemy opierać się jedynie na kompetencjach – niestety efekt pierwszego wrażenia jest bardzo silny i opiera się również na tym, jak wyglądamy. Zaniedbując wygląd, możemy już na samym początku spotkania stracić wiele cennych punktów.