Awansowanie przeciętniaków opłaca się bardziej

Jesteś najbardziej efektywnym pracownikiem w swoim dziale? Jeśli Twój szef zdecyduje, że to właśnie Ciebie trzeba awansować, niestety popełni błąd.

Wydawałoby się, że awans należy się tym pracownikom, którzy najlepiej radzą sobie z zadaniami i są efektywnymi pracownikami. Tymczasem badania nad efektywnością organizacji i jej związku z promocją pracowników wykazują, że z punktu widzenia firmy, lepiej awansować tych, którzy zajmują w dziale pozycje niskie lub przeciętne.

Naukowcy z Universit di Catania we Włoszech, przeprowadzili badania symulacyjne dotyczące awansowania pracowników. W organizacji, która w strukturze miała 160 stanowisk na 6 poziomach awansowano pracowników, którzy byli najbardziej efektywni w pracy. Po awansach, efektywność całej firmy obniżyła się o 9%. Kiedy awansowano najmniej efektywnych, w całej firmie efektywność wzrosła o 11%. Różnica jest zatem spora.

Naukowcy nie przeprowadzili jednocześnie symulacji tego, ile osób podejmie decyzje o zwolnieniu się z firmy (urażona tym, że awansowali najgorsi) oraz jak wpłynąć to może na efektywność firmy w szerokiej perspektywie czasowej. Niemniej jednak spadek efektywności pracy po awansie najlepszych jest dość niepokojący.