Coraz więcej kłamstw w CV

Trudności na rynku pracy zachęcają (lub zmuszają) kandydatów do zwiększenia nieuczciwych metod autopromocji w Curriculum – czyli mówiąc wprost – do większego kłamania w CV.

Jak donosi zajmująca się działaniami z zakresu background screening firma Kroll Background Worldwide, wzrasta ilość osób, które koloryzują w swoich aplikacjach. W porównaniu do 2009 roku, ilość osób, które dopuszczają się kłamstwa wzrosła o 115% (w 2009 roku „ściemę” znaleźć można było w prawie co piątym CV – 19%. W 2010 już w 42%).

O czym kłamią kandydaci? Według badań firmy Kroll, 41% kłamstw dotyczy historii zatrudnienia, 19% poziomu lub kierunku wykształcenia. 4% dołożyło sobie do doświadczenia zawodowego dyrektorski stołek, a 2% wymyśliło dodatkowe, profesjonalne kwalifikacje.

Zwiększona ilość nieścisłości w CV spowodowana zwiększonym bezrobociem to dodatkowe trudności przy rekrutacji kandydatów – szefowie musza bowiem bardziej wnikliwie przyglądać  się doświadczeniu kandydatów i zadawać pytania, które będą miały większe szanse na ujawnienie kłamstw. Przy założeniu że ponad 2/3 kandydatów kłamie, rekrutacja staje się coraz bardziej ryzykowna, co przełożyć może się zarówno na większe wydatki na usługi typu background screening, jak i na … zwiększenie roli poleceń w rekrutacji. Kandydat z polecenia jest bowiem lepiej znany i prawdopodobnie mniej skłonny do tego, by bardzo mocno naciągać prawdę.

źródło:hrmagazine.co.uk