Idziesz na rozmowę kwalifikacyjna? Ubierz się cieplej

Czy wiecie, że w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy, różnie odczuwamy temperaturę otoczenia? Idąc na spotkanie z przyjaciółmi będzie nam się wydawało, że jest nam cieplej niż kiedy pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną – nawet jeśli będziemy tak samo ubrani a w obu miejscach będzie taka sama temperatura!

W sopockim oddziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przeprowadzono ostatnio ciekawy eksperyment, z którego wynika, że w zależności od tego na czym w danym momencie się skupiamy – czy są to cechy wspólnotowe czy sprawnościowe – subiektywnie odczuwamy różną temperaturę.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej skupiamy się przede wszystkim na naszych umiejętnościach i kompetencjach – czyli cechach sprawnościowych. Zatem będziemy temperaturę otoczenia odczuwać jako niższa, niż kiedy jesteśmy np. na kolacji ze znajomymi. Jeśli więc ubierzemy się zbyt lekko, możemy zmarznąć. To zaś może sprawić, że podczas spotkania będziemy odczuwać dyskomfort, który może obniżyć jakość naszej prezentacji siebie wobec rozmówcy. Dlatego też, aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej ubrać się cieplej. Kiedy jest nam zimno, zaczynami spinać mięśnie, przez co wyglądamy na bardziej zestresowanych niż jesteśmy w istocie. Jeśli jest nam bardzo zimno zaczynamy zaciskać szczękę, co upośledza nasze zdolności komunikacyjne.

Oczywiście, nie przesadźmy w druga stronę – jeśli będzie nam zbyt gorąco, również nie będziemy czuć się komfortowo.

źródło badań: naukawpolsce.pap.pl