Cierpliwość, siła i mądrość vs. narzekanie w pracy

Co najczęściej słychać w polskiej firmie? Narzekanie. Jesteśmy swego rodzaju mistrzami w wynajdywaniu „kłód, które świat rzuca nam pod nogi” – widać to nie tylko w codziennym życiu, ale również w różnego rodzaju ankietach i badaniach statystycznych. Polak nawet pytany o sukces, jego źródeł upatruje w tym, że „innym się udaje, a ja biedny żuczek, jestem pokrzywdzony przez los”. To co nas wyróżnia, to również bierność – narzekanie to przecież nic innego, jak bierny opór.

W terapii osób z chorobą alkoholową wykorzystuje się modlitwę, której sens pasuje również do …środowiska pracy. Aby być szczęśliwym człowiekowi potrzeba jest cierpliwość, by zaakceptował to, czego zmienić nie jest w stanie; siła, by zmienił to co zmienić może oraz mądrość, by odróżnić jedno od drugiego. W sytuacji pracy zawodowej, jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić czegoś, co bardzo nam przeszkadza, zawsze możemy zmienić pracę. Często jednak wpadamy w podobne warunki pracy, bo… źle określiliśmy to co możemy zmienić i to czego zmienić nie jesteśmy w stanie!

Przykładowo – w naszym biurze jest ciężka, niesympatyczna atmosfera. Źle się nam pracuje, czujemy się nie lubiani. Zwalniamy się więc i zmieniamy pracę mając nadzieję na poprawę sytuacji. Tymczasem w kolejnej pracy mamy sytuację podobną. Czy znów trafiliśmy źle? Niekoniecznie – być może bowiem to my robimy coś, co sprawia, że atmosfera się psuje – na przykład zaczynamy plotkować.

Zanim więc podejmiesz decyzję o opuszczeniu starego miejsca pracy, zastanów się realnie, czy to co ci przeszkadza w obecnej pracy jest poza możliwością zmiany przez ciebie- w przeciwnym razie, trafić możesz z deszczu, pod rynnę.