Gdzie sprawdzić swoje portfolio?

portfolio grafika Gdzie sprawdzić swoje portfolio? Dziś dostałam w mailu portfolio grafika. Nie byłoby w tym nic dziwnego (prowadzę rekrutację w tym zakresie), gdyby nie fakt, iż w treści maila korespondent zawarł informację, że bynajmniej nie chodzi mu o pracę…lecz o ocenę jego umiejętności graficznych i oszacowanie szans na rynku pracy. Prośba o ocenę kompetencji przez rekrutera, jeśli nie jest się jednocześnie w procesie rekrutacyjnym o tej osoby, nie jest najlepszym pomysłem – jak się zatem „wycenić” zamiast tej metody?

Przede wszystkim, prośba o ocenę CV lub portfolio, kierowana na firmową pocztę danego zakładu pracy raczej nie zaowocuje odpowiedzią. Zarówno pracownik HR jak i szef, mają wystarczająco dużo codziennych zawodowych obowiązków, aby nie mieć czasu na tego typu „charytatywną” pomoc (rekruter tym bardziej, w końcu płacą mu za poszukiwanie pracowników, a nie pomoc osobom, które chcą zatrudnić się w innej firmie – wyjątkiem mogą być tu agencje rekrutacyjne, poszukujące pracowników dla różnych firm). Swoje portfolio można jednak sprawdzić na inne sposoby:

  • wysyłając aplikację do pracy – biorąc udział w procesie rekrutacji dowiesz się, czy Twoje kompetencje są na odpowiednim poziomie, by dostać pracę – jeśli nie poszukujesz jeszcze pracy, propozycji możesz po prostu nie przyjąć
  • prosząc o ocenę znajomych pracujących w branży – każdy z nas ma wielu znajomych i znajomych znajomych – idąc takim łańcuszkiem, zawsze znajdzie się ktoś, kto pracuje w takiej branży, do jakiej aspirujemy. A prosząc „po znajomości”, można oczekiwać rzetelnej odpowiedzi.
  • korzystając z profesjonalnych serwisów społecznościowych – np. takich jak GoldenLine, gdzie istnieją grupy tematyczne praktycznie na każdy temat. Miło sformułowana prośba o ocenę umiejętności, z reguły w takich serwisach spotyka się z odzewem.

Dodaj komentarz