Rodzinna firma w CV

Nasze kariery różnie się toczą. Bywa też tak, że przez jakiś okres czasu pracujemy w rodzinnym biznesie i to, że otrzymaliśmy tą prace nie wynika z tego, że mieliśmy odpowiednie kompetencje i przeszliśmy proces rekrutacyjny, lecz z tego, że wujek Krzysiek zaproponował nam stanowisku. Czy informacje o rodzinnej firmie ujawniać w CV?

W sytuacji, w której pracujemy w rodzinnej firmie przez dłuższy okres czasu lub jesteśmy już dojrzałymi pracownikami z doświadczeniem, nie ma powodów ujawniać takich informacji. Niezależnie od tego kto jest właścicielem firmy, wykonywaliśmy przecież określone obowiązki i realizowali zadania. Są jednak takie sytuacje, w których bezpieczniej jest dodać informację o tym, że zatrudnieni zostaliśmy w firmie rodzinnej.

Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy mamy bardzo niewielkie doświadczenie zawodowe, a stanowisko na którym pracowaliśmy jest wymagające lub odpowiedzialne. Mówiąc wprost – jeśli kandydat ma 22 lata i jednocześnie w CV umieszcza informację o tym, że przez 3 lata pracował jako specjalista ds. logistyki, marketing owiec lub był kierownikiem działu zaopatrzenia, to informacja taka wygląda dla rekrutera nieco podejrzanie. Bardzo często sprawdzi on wtedy firmę w której pracował kandydat i jeśli okaże się, że jest to firma rodzinna, reakcja może być mniej więcej taka „ach, u mamusi pracował. Taki to z niego specjalista”.

Jak zatem wpisywać pracę w rodzinnej firmie w CV aby nie wywołać podejrzeń o naciąganie faktów? Przede wszystkim nie stawiać się na wysokim stanowisku o rozbudowanej nazwie, które przynależy osobom z dużym doświadczeniem zawodowym. Poza tym, warto zadbać o dokładne wypisanie naszych zadań i obowiązków, a na rozmowie podkreślić, że choć pracowaliśmy w rodzinnym biznesie, to nie było dla nas taryfy ulgowej!