Pytania do rekrutera, które stawiają Cię w złym świetle

Na końcu każdej rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter bądź kierownik działu, który rekrutuje zadaje kandydatowi pytanie o to, czy to kandydat ma jakieś pytania odnośnie pracy, firmy czy samego procesu rekrutacyjnego. To okazja dla kandydata do tego, żeby się wykazać, rozwiać swoje wątpliwości, ale również do tego, by zatrzeć pozytywne wrażenia u rekrutera i pogrzebać Swoją szansę na pracę. Jak zatem nie zadawać pytań w tej fazie rozmowy kwalifikacyjnej?

Zanim zadasz pytanie, zastanów się, co mówi ono o Tobie osobie z którą rozmawiasz. W końcu to, o co pytasz musi być dla Ciebie ważne (a przynajmniej tak będzie uważał Twój rozmówca). Oto kilka przykładów pytań nie trafionych.

Czy w firmie można korzystać z Internetu prywatnie?

Choć większość pracowników i tak w trakcie pracy załatwia prywatne sprawy on-line, to zadanie takiego pytania sprawia iż Twój rozmówca zaczyna postrzegać Cię jako internetowego maniaka, który co chwilę będzie przerywał pracę, by pograć w Trafiana czy sprawdzić prywatne maile. Jeśli nie jesteś w stanie żyć bez Internetu lepiej zapytać o to, czy na Twoim stanowisku korzysta się z Internetu do pracy (jeśli tak, to jasnym jest, że będziesz mieć dostęp), niż sugerować, że jesteś typem cobler-maniaka.

Czy ta praca jest bardzo męcząca?

Tego typu stwierdzenie sugeruje, że nie lubisz się przemęczać w pracy i jeśli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, nie będziesz zachwycony. Nawet jeśli rzeczywiście nie lubisz się przemęczać – czy na pewno chcesz, by Twój pracodawca wiedział o tym jeszcze zanim Cię zatrudni?

Czy szef jest bardzo kontrolujący?

Takie pytanie sugeruje, że miewasz coś do ukrycia i nie lubisz, kiedy cię sprawdzają. Oczywiście, Twoje obawy mogą wynikać z tego, że poprzedni szef miał paranoję, ale tego Twój obecny rozmówca nie wie. Jeśli więc musisz zadać takie pytanie określ co dokładnie masz na myśli (a jeśli chodzi Ci o to, czy szef sprawdza czy ludzie pracują – nie zadawaj tego pytania wcale).

Jeśli masz wątpliwości co do swojego pytania zastanów się, jak Ty być zareagował, gdyby Ci je zadano.